Rankingi ATP i WTA stanowią podstawę informacji o tenisie ziemnym, a jakiekolwiek zachodzące w nich zmiany są dreszczykiem emocji dla fanów świata tenisa. Jednakże dla zawodowych tenisistów tego typu rankingi są obiektywną kalkulacją wyznaczającą ich konkretne miejsce, co przekłada się z kolei na możliwość brania udziału w turniejach tenisowych oraz kształtowanie kariery sportowej. Jak natomiast są obliczane te systemy rankingowe i co dokładnie oznaczają?
Jak działają rankingi tenisa ziemnego?
Rankingi tenisowe działają na podstawie systemu punktowego – za każdy mecz dany gracz otrzymuje odpowiednią pulę punktów. Rankingi w ten sposób zbierają 18 najlepszych zawodników z ostatnich 52 tygodni. Ilość oferowanych punktów zależy jednak od rangi i prestiżu danego turnieju. Przykładowo wygrana w Wielkim Szlemie daje aż 2000 punktów, podczas gdy wygrana pierwszej rundy ATP Futures’ daje jedynie 1 taki punkt. Nowe rankingi publikowane są w każdy poniedziałek, jednak z wyjątkiem tych, które przypadają na okres wielkich turniejów. Należą do nich m.in. właśnie Wielkie Szlemy czy Masters w Indian Wells. Należy też zauważyć, że tenisista nie zbiera punktów przez cały okres swojej kariery zawodowej. Rankingi starsze niż 52 tygodnie znikają, a to oznacza, iż w ich miejsce pojawiają się aktualne.
Ranking ATP
Ranking ATP (ang. Association of Tennis Professionals) to lista mierząca sukcesy mężczyzn w tenisie zawodowym. Klasyfikacja ta jest aktualizowana co tydzień i oparta na wynikach graczy w najważniejszych turniejach, takich jak ATP Tour Masters, ATP Tour 500 Series, ATP Tour 250 Series, ATP Challenger Tour. Jednakże punkty w rankigu ATP można także uzyskać za udział w turniejach organizowanych przez Międzynarodową Federację Tenisową ITF. Aktualnie natomiast największa ilość punktów, czyli 2000, tenisista może uzyskać za zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym, np. w US Open czy French Open. Z kolei w ramach AT Tour Masters można otrzymać do 1000 punktów. Wartości te są często uwzględniane w nazwie danego turnieju, tak jak w przypadku wcześniej wymienionego ATP Tour 500 Series.
Ranking WTA
Ranking WTA, podobnie jak ATP, również mierzy sukcesy zawodowych tenisistów, jednak z tą różnicą, że dotyczy on tenisa żeńskiego (ang. Women’s Tennis Association). Poza tym WTA zrzesza także najważniejszych organizatorów imprez tenisowych, a tym samym zajmuje się całościową organizacją rozgrywek, uwzględniając również federacje sędziowskie. Dodatkową różnicą jest fakt, iż formuła tego rankingu tworzona jest na podstawie 16, a nie 18, najlepszych zawodników. Same zasady punktacji wyglądają już podobnie – zwycięstwo w Wielkich Szlemach zapewnia oczywiście 2000 punktów, a kolejne turnieje mogą przyznawać 1000, 500 czy 250 punktów.
Dla zawodników rankingi ATP i WTA stanowią nie tylko prestiż, ale także wpływają na ich karierę i możliwości startów w kolejnych turniejach. Wysoki ranking zapewnia bezpośrednią kwalifikację do wielu renomowanych imprez oraz uniknięcie eliminacji w początkowych rundach. Ponadto, gracze z wysokimi pozycjami w rankingu często mogą liczyć na lepsze warunki finansowe oraz większe zainteresowanie sponsorów.