Tenis to dynamiczna gra, a tym samym może jej towarzyszyć pewne niebezpieczeństwo związane z ryzykiem urazu czy kontuzji. Aby więc cieszyć się efektywnym treningiem, istotne jest podejście holistyczne obejmujące nie tylko prawidłową technikę, ale także odpowiednią rozgrzewkę, trening siłowy czy ocenę ryzyka urazów. Chcąc jak najlepiej zadbać o swoje ciało, trenując tenis, warto stosować się do poniższych wskazówek.

Wpływ gry w tenisa na stawy

Tenis charakteryzuje się intensywnością gry, co może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na stawy. Trudno jednak ukryć (i z tym też faktem powinien liczyć się każdy tenisista), że tenis to bardzo kontuzyjny sport, który znacznie obciąża stawy. Szybkie zrywy do piłki, zmienna intensywność ruchów oraz brak równomiernego rozłożenia ciężaru to tylko kilka elementów wpływających na kondycję ciała. W szczególności narażone są tutaj stawy nadgarstkowe oraz łokciowe, a podczas serwowania duże obciążenie może pojawiać się również w barkach i kręgosłupie. Chcąc więc uchronić się przed ewentualnymi kontuzjami, warto dbać o technikę, rozgrzewkę oraz inne elementy prawidłowo przeprowadzanego treningu tenisowego.

Najczęstsze kontuzje w tenisie ziemnym

Podchodząc do tenisa z dużym zaangażowaniem, zdecydowanie warto być świadomym tego, jakie kontuzje mogą wystąpić przy uprawianiu tej dyscypliny sportu. Najczęściej możemy się tutaj spotkać z tzw. łokciem tenisisty, który objawia się silnym bólem stawu łokciowego. To niestety trudne do wyleczenia zapalenie zewnętrznej powierzchni stawowej spowodowane przeciążeniami przyczepionych do niej ścięgien mięśni przedramienia. Poza tym gra w tenisa niestety często również wiąże się z zespołem bolesnego barku. Asymetryczne obciążenie kończyn górnych sprawia, że urazom właśnie ulega górny odcinek kręgosłupa, a w szczególności obręcz barkowa. W tenisie ziemnym nierzadko dochodzi także do urazów nadgarstka, które najczęściej są spowodowane nieprawidłową techniką gry, a w tym złym ustawieniem dłoni na rakiecie.

Jak dbać o ciało, trenując tenis?

Jak zatem dbać o swoje stawy, trenując tenis, aby zapobiegać ewentualnym urazom i kontuzjom? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na technikę gry oraz przerwy w treningu. Warto skupić się na tym, w jaki sposób wykonujemy serwy oraz odbijamy piłkę. Po treningu dobrze jest także zadbać o elastyczność ciała, a w tym celu należy wykonywać krótkie sesje rozciągania. Z kolei za siłę naszych mięśni i stawów może również odpowiadać nawyk zdrowego stylu życia. Dieta sportowa powinna uwzględniać dobrze zbilansowane i zróżnicowane posiłki. Natomiast w naszej szkole Akademia Tenisa Prince nabędziesz odpowiedniej wiedzy, która pozwoli Ci cieszyć się tenisem bez obaw o kontuzję. Dzięki naszym treningom zapoznasz się także z tematem psychologii sportu oraz unikniesz rehabilitacji związanych z przeciążaniem swoich stawów.

Podsumowując, dbanie o zdrowie i unikanie kontuzji w tenisie ziemnym wymaga skrupulatnego podejścia, które opiera się na wielu istotnych elementach. Pamiętaj więc o wskazówkach wymienionych w tym artykule, gdy będziesz przygotowywać się do kolejnego treningu lub turnieju tenisa Poznań, aby cieszyć się grą i osiągać sukcesy przez wiele lat.