Zawodnicy grający profesjonalnie w tenisa ziemnego, zwracają dużą uwagę na to jak i z czego wykonana jest piłka do gry. Odpowiednio dobrana może zmienić przebieg gry. Tenisiści w trakcie turniejów regularnie zmieniają piłki na nowe, co pokazuje jak ważną rolę ona spełnia. Uszkodzona czy zużyta może nieprawidłowo się odbijać lub wolniej lecieć, mimo mocnego serwu.
Pierwsze piłki tenisowe powstały w XV wieku. Wtedy do ich wykonania używano zupełnie innych materiałów niż obecnie. Te droższe wykonywano z żołądka owcy lub kozy, związywano linką, a do wypełnienia używano wełny lub sierści zwierząt. Tańsze piłki robione były ze skóry i wypełniane piaskiem, kredą lub trocinami. W tamtych czasach ludzie do gry zamiast rakiet tenisowych używali samych rąk. Piłki były twarde i ciężkie, co powodowało wiele kontuzji wśród graczy. W XVIII wieku zmieniono technikę produkcji piłek, które zaczęły przypominać te, którymi gra się obecnie. Prawdziwa rewolucja w tej dziedzinie nastąpiła około 1870 roku, kiedy piłki zaczęto wyrabiać z wulkanizowanej gumy i wypełniać powietrzem. Następnym ulepszeniem było powlekanie ich flanelą oraz dodanie na zewnętrzną warstwy filcu.
Obecnie piłki tenisowe wykonywane są z dwuczęściowej gumowej powłoki oraz wypełniane gazem pod ciśnieniem. Dzięki takiej technologii produkcji są one lżejsze. Na zewnątrz pokrywa się je filcem. Wybór odpowiedniego rodzaju filcu świadczy o jakości danej piłki i decyduje o spełnieniu określonych wymogów. Jednym z nich jest prawidłowy odskok, który po opuszczeniu piłki z wysokości 2,50 m powinien wynosić nie mniej niż 135 cm, ale nie więcej niż 147 cm. Brak filcowej powłoki spowodowałby zbyt wysokie odbicie, za szybki lot i trudne hamowanie. Dodatkowo zwiększa on jej trwałość, co ma szczególne znaczenie podczas gry na betonowym podłożu. Innymi wymogami, które muszę spełnić piłki tenisowe, aby był dopuszczone do sprzedaży są odpowiedni rozmiar – od 6,35 do 6.68 cm i waga – od 56 do 59,4 gramów.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzai piłek do gry w tenisa. Piłki ciśnieniowe są bardzo miękkie i lekkie, dzięki czemu zawodnik może kontrolować uderzenie. Wpływa to na zwiększenie poziomu i przyjemności z gry. Minusem jest jednak samo ciśnienie, które z czasem ulatuje. Piłki bezciśnieniowe wykonane są z grubszego kauczukowego środka, przez co nie zużywają się tak szybko. Nie są jednak one aż tak elastyczne. Piłki te przeznaczony są dla osób grających okazjonalnie. Piłki dzieli się też ze względu na poziom graczy: profesjonalny, mistrzowski i rekreacyjny oraz na rodzaj podłoża kortu tenisowego. W ofercie producentów piłek tenisowych znaleźć można te przeznaczone do kortów ceglanych, trawiastych i sztucznych. Inne piłki przeznaczone są także dla dzieci, zaczynających swoją grę w tenisa. Dzieli się je kolorami: zielony, dla dzieci w wieku 9-10 lat, pomarańczowy – 8-9 lat oraz zielony – 5-7 lat. Każdy z poziomów decyduje o szybkości lotu piłki. Dzięki takiemu podziałowi, gra dla dzieci staje się przyjemniejsza, oraz łatwiejsza. Ma to duże znaczenie w prowadzeniu treningów i zabaw.
Wybór odpowiedniej piłki tenisowej to trudne zadanie dla każdego tenisisty. Początkujący zawodnicy powinni poprosić o radę profesjonalisty, który pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu. Źle dobrane akcesoria mogą skutecznie zniechęcić początkującego gracza.