Pomiędzy 4. a 5. rokiem życia, dziecko odczuwa silne zapotrzebowanie na ruch i aktywność fizyczną. Maluchy przez cały dzień biegają, skaczą, tańczą, wystarczy to tylko wykorzystać, aby wzmocnić odporność, rozwinąć w nich pozytywną samoocenę, koncentrację. Dzieci, które uprawiają sporty lepiej radzą sobie z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, uczą się rywalizacji oraz współdziałania. Regularne uprawianie aktywności fizycznej zapobiega otyłości, która staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem we współczesnym świecie.
Aktywność fizyczna poprawia ogólny stan zdrowia – dziecko, które aktywnie spędza czas, jest w mniejszym stopniu narażone na złamania oraz skrzywienia kręgosłupa, ruch pozytywnie wpływa na stawy, dzięki prawidłowemu odżywieniu chrząstki stawowej. Aktywność zwiększa także uwapnienie kości oraz ich elastyczność, a także sprężystości torebek stawowych.
Ponadto aktywność ma pomyślny wpływ na układ oddechowy, poprzez pobieranie zwiększonej ilość tlenu, co pogłębia próg ruchomości klatki piersiowej. Dotleniane są również komórki całego organizmu oraz komórki mózgowe. Przyczynia się to bezpośrednio do lepszych wyników w nauce. Sporty pobudzają przysadkę, a także nadnercza, co pobudza wydzielanie hormonów oraz ich produkcję.
Dzieci podczas uprawiania sportów wzmacniają układ nerwowy oraz mięśniowy organizmu. Sport zwalcza oraz koryguje wady postawy. Kolejnym pozytywnym aspektem aktywności fizycznej u dzieci w wieku przedszkolnym jest przyspieszenie przemiany materii, duża ilość ruchu doskonale wpływa na układ pokarmowy. Systematyczność aktywności zapobiegnie otyłości, nadwadze, chorobom serca a także chorobom takim jak cukrzyca czy nadciśnienie. Pociecha, która uprawia sporty nie będzie miała problemów z zasypianiem, a sen będzie spokojny i wolny od koszmarów.
Zdrowie fizyczne to nie jedyne korzyści, które niesie za sobą ruch. Dziecko, które jest aktywne, większość czasu spędza na dworze lub zorganizowanych zajęciach dodatkowych – oznacza to, że nie traci czasu na oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe. Ruch to rozwój naszego dziecka, na tle fizycznym i psychicznym.
Wysportowane dziecko jest bardziej otwarte na zmiany, w lepszym stopniu dostosowuje się do nowych sytuacji oraz w stanach napięcia, złości oraz stresu szybciej wraca do stanu równowagi psychicznej. Posiada większą umiejętność znoszenia porażek i przyjmowania krytyki, umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów, pracy w zespole, zwiększa również odpowiedzialność i poczucie własnej wartości, co korzystnie wpływa na wytrwałość w dążeniu do celu.
Jeśli od najmłodszych lat dziecko rozwinie nawyk uprawiania aktywności fizycznej, wpłynie to w przyszłości na jego zdrowie i dobre samopoczucie. Ukształtowanie takiej świadomości u dziecka, wymaga czasu i poświęcenia. Nawyk uprawiania sportu wpłynie na jego sprawność fizyczną oraz na pewno przyczyni się do życia w zdrowiu, nauczy również systematyczności.
Między 4. a 5. urodzinami rozwój motoryczny jest najszybszy, lecz jak zachęcić malucha do aktywności?
Przedszkolak może uprawiać już niemal każdy sport, warto zatem ćwiczyć wspólnie z dzieckiem, pokazać kilka wybranych dyscyplin sportowych, wpłynie to także na kontakt z pociechą. Sposobem do wzbudzenia zainteresowania aktywnością fizyczną, będzie wspólne obejrzenie meczu lub zawodów sportowych, pomoże to dziecku wybrać interesujący go rodzaj sportu. Ważne jest również, by dziecko zdawało sobie sprawę z korzyści, które płyną ze sportu.