Tenis to nie tylko świetna metoda, aby pracować z dzieckiem nad jego kondycją, wytrzymałością czy siłą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wspomniany sport to również dobra metoda, aby rozwinąć kompetencje społeczne najmłodszych. Dlaczego tak jest?
Jakie kompetencje społeczne rozwija tenis?
Tenis, pomimo tego, że jest sportem bezkontaktowym rozwija szereg umiejętności społecznych. Pamiętajmy, że dzieci bardzo często ćwiczą w grupie, gdzie mają kontakt zarówno ze swoimi rówieśnikami, jak i trenerem. Zazwyczaj po kilku treningach jest to nie tylko zespół przypadkowych, młodych zawodników, lecz mała społeczność, gdzie zawiązują się przyjaźnie i budują więzi. Bardzo istotne jest, aby nasza pociecha obracała się w towarzystwie również innych osób niż tylko koledzy i koleżanki ze szkoły czy podwórka. Często początkujący gracze pomagają sobie nawzajem, ufają, jednocześnie ucząc się zdrowej rywalizacji, pamiętając, że ich przeciwnik na korcie może być przyjacielem w życiu! Wspólna pasja stanowi podwalinę relacji na naprawdę długi czas! Umiejętność pracy w grupie sprawdzi się na naprawdę każdym etapie życia. Bardzo ważna jest też relacja z trenerem, który stanowi zarówno pewien autorytet w grupie, lecz jednocześnie darzony jest przez zawodników zaufaniem.
Tenis dla dzieci, a pewność siebie
Tenis w istotny sposób rozwija pewność siebie naszych najmłodszych. Dzięki długim treningom mają oni świadomość tego, co potrafią. Ważny jest również fakt, że po prostu zdają sobie sprawę z tego, że są w stanie naprawdę wiele osiągnąć, jeśli tylko włożą w to odpowiednio dużo pracy. Młody człowiek czuje się też znacznie pewniej, kiedy poza szkołą i domem ma jeszcze jakiś dodatkowy punkt odniesienia, jakim w tym przypadku jest właśnie sport. Wbrew pozorom bardzo istotną rolę odgrywają tutaj również porażki, które chociaż na początku rzeczywiście gorzko smakują to z czasem łatwiej będzie je akceptować – nie tylko na korcie lecz też na co dzień. Dodatkowo mogą być nawet bardzo dobrą okazją, aby znaleźć nowe pole do rozwoju. Oczywiście konieczne jest tu wsparcie rodziców! Dziecko, które ma wysoko rozwiniętą pewność siebie będzie bardziej skore do próbowania nowych rzeczy oraz wykorzystywania nadarzających mu się okazji, dlatego musimy pamiętać, aby przywiązywać do tego naprawdę dużą wagę
Tenis: jak uczy właściwych postaw
Mówiąc o właściwych postawach, które tenis buduje wśród młodych zawodników, jako pierwsza nasuwa nam się na myśl zasada fair play. W tenisie bardzo dużą wagę przykłada się do uczciwości, nie tylko podczas meczów, lecz też treningów, co świetnie pokazuje dzieciom jak powinny traktować inne osoby, niezależnie od tego gdzie się znajdują. Inną kwestią jest nauka samodyscypliny, która potrzebna jest w nauce gry w tenisa, bez czego nawet najzdolniejsi nie osiągną spektakularnych sukcesów. Jednocześnie sport świetnie pokazuje, że z każdej sytuacji można znaleźć wyjście!
Tenis to świetna metoda, aby rozwijać umiejętności społeczne naszego dziecka. Wiele rzeczy, które “wyniosą” z treningów świetnie przekładać będzie się na ich codzienne życie i relacja z drugim człowiekiem.