Planując rozpoczęcie przygody z tenisem dla swojej pociechy należy rozważyć, czy lepszy będzie trening indywidualny czy może jednak w grupie? Oba rodzaje charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Warto znać zalety i wady każdego z nich, aby wybrać ten właściwy dla młodego sportowca.
Trening indywidualny tenisa
Trening indywidualny tenisa będzie doskonałym rozwiązaniem dla dzieci bardzo nieśmiałych lub mających problem z interakcją z rówieśnikami. Jednak taki rodzaj treningu ma też swoje wady, bowiem nie da mu szansy na rozwój umiejętności współpracy i integracji, dlatego rodzice muszą być w pełni świadomi zanim wybiorą ten typ treningów. Zajęcia indywidualne oczywiście mają też dobre strony, bowiem jest to propozycja dla dzieci, którym zależy na skupieniu uwagi trenera na swoim sposobie gry oraz pragnących mieć indywidualne podejście trenera do rozwoju swoich umiejętności. Ponadto taki trening gry w tenisa pozwala na utrzymanie swojego tempa bez narzucania z góry szybkości i intensywności zajęć. Dużym udogodnieniem przy wyborze treningu indywidualnego jest możliwość ustalenia jego harmonogramu do zajęć dziecka. To trener dostosowuje się do młodego sportowca, a nie na odwrót, oczywiście w miarę możliwości planu zajęć i dostępności trenera. Trening indywidualny będzie dobrym rozwiązaniem dla dzieci dopiero uczących się gry w tenisa i stawiających pierwsze kroki na korcie. Z czasem i z postępem gry warto rozważyć przejście na zajęcia grupowe.
Dla kogo trening grupowy?
Trening grupowy tenisa to nie tylko okazja do nauki gry z przeciwnikami, lecz doskonała forma zajęć społecznych. Dziecko uczy się nawiązywać nowe relacje, włącza się mała doza rywalizacji, która motywuje do osiągania coraz lepszych wyników. Możliwość organizacji sparingów między młodymi sportowcami daje szansę na poprawę techniki gry oraz uczy przegrywania. Warto jednak pamiętać o tym, że do zajęć grupowych to uczestnicy muszą się dostosować pod względem harmonogramu. Jednak nie powinno to stanowić większego problemu, ponieważ treningi odbywają się w godzinach popołudniowych. Problem może pojawić się tylko wtedy, jeśli dziecko uczestniczy jeszcze w innych zajęciach pozalekcyjnych.
Czym się kierować wybierając rodzaj treningu?
Trening indywidualny tenisa jak już wcześniej wspomniano jest dobry dla dzieci nieśmiałych lub początkujących. Jest to dla nich szansa na całkowite skupienie uwagi trenera na swoich umiejętnościach i ich kształtowaniu. Trening ten będzie z kolei męczarnią dla dzieci towarzyskich, ponieważ brak rówieśników na korcie może powodować znużenie i zniechęcenie. Z drugiej strony zaś trening grupowy to propozycja dla dzieci towarzyskich, śmiałych i lubiących rywalizację. Trening w grupie pozwoli na polepszenie swoich umiejętności rywalizacyjnych oraz uczy pracy zespołowej. Jednakże nie będzie to dobra opcja dla początkujących młodych sportowców, którzy jeszcze nie opanowali podstaw techniki gry w tenisa.
Decydując się na trening tenisa warto rozważyć wszelkie za i przeciw zarówno treningu indywidualnego, jak i grupowego. Z pewnością każde dziecko znajdzie najlepsze rozwiązanie dla siebie.