Bez dwóch zdań tenis jest wymagającym sportem, który oprócz techniki i wytrzymałości fizycznej opiera się również na refleksie i szybkości sportowca. Są to te elementy, które mają duże znaczenie w trakcie gry z rywalem i mogą decydować o wyniku pojedynku. Dlatego też trening reakcji i szybkości na korcie stanowi istotną kwestię dla wszystkich tenisistów chcących poprawić swoją skuteczność oraz odpowiednio przygotować się do zawodów.

Znaczenie treningu reakcji i szybkości

W grze w tenisa ziemnego momenty decydujące o końcowym wyniku mogą pojawiać się w mgnieniu oka. Tenisista musi zatem zachować czujność i być gotowym na przyjęcie kolejnych serwów. Odpowiednia reakcja na silne uderzenie przeciwnika czy szybkie przemieszczanie się po korcie także wymagają dobrego przygotowania i wielu godzin treningu. Bardzo istotny jest zatem czas, w którym tenisiście udaje się dostać do piłki oraz ją odbić. Jeśli nie posiada on refleksu na wystarczającym poziomie, nie jest on w stanie efektywnie grać i dorównać umiejętnościom rywala, a już na pewno nie ma on szans na wygraną. Reakcja oraz szybkość są więc w tej dziedzinie sportu niezwykle ważne. Skrupulatne podejście sportowca pozwala rozwijać te umiejętności oraz daje przewagę nad całym tokiem gry.

Trening szybkości w tenisie – na co zwrócić uwagę?

Trening szybkości w tenisie przede wszystkim powinien odbywać się tuż po rozgrzewce i nie powinien uwzględniać czynników zmęczenia. Nie bez znaczenia pozostają także przerwy między seriami ćwiczeń, aby sportowiec mógł wykonać kolejne drille szybkościowe bez większego wysiłku. Należy zatem zauważyć, że trening refleksu i szybkości nie polega na pracy nad wydajnością – jest to zupełnie inna kwestia, choć może być także istotna podczas zawodowej gry w tenisa. Szybkość w tym kontekście polega na czasie reakcji oraz sprawnym przemieszczaniu się z jednego punktu do drugiego, aby podczas rozgrywki być w stanie przyjąć kolejne serwy przeciwnika. Dzięki temu tenisista posiada lepszą kontrolę nad grą.

Techniki treningowe w tenisie

Jakie techniki warto natomiast stosować podczas treningu nad reakcją i szybkością na korcie? Dobrze sprawdzą się tutaj sprinty (w przód, tyłem, krokiem odstawno-dostawnym) czy przyspieszenia z leżenia przodem/tyłem. Podczas treningu tenisista powinien wykonywać także skoki, podskoki i przeskoki. Nie należy również zapominać o tym, aby zwracać uwagę na technikę biegu, a w szczególności, aby skupić się na fazie przyspieszenia. Okazuje się bowiem, że można biegać w “nieprawidłowy” sposób, a to może pogarszać skuteczność tenisisty podczas gry. Istnieją też specjalne urządzenia mobilne, które stanowią symulator refleksu, a zadaniem użytkownika jest jak najszybsze wciśnięcie odpowiedniego guzika. Różnego typu techniki treningowe przedstawiamy także w naszej Akademii Tenisa Prince. U nas podszkolisz swoje umiejętności tenisa Poznań oraz doskonale przygotowujesz się do zawodów.

Trening reakcji i szybkości na korcie stanowi nieodłączny element dobrego przygotowania tenisisty do zawodów. Poprzez różnorodne metody treningowe jest on w stanie znacznie poprawić swój refleks oraz swoją szybkość podczas gry, aby móc sprostać poziomowi swojego przeciwnika. Dzięki temu może on zwiększyć kontrolę nad grą i tym samym swoje szanse na zwycięstwo.