Tenis jest bardzo wymagającym sportem. Ogromną rolę odgrywa w nim, obok treningu fizycznego oraz odpowiedniej techniki, przygotowanie mentalne. Warto zainteresować się treningiem umysłu, gdyż dzięki niemu zawodnik zyskuje wiarę we własne umiejętności, co bezpośrednio przekłada się na wyniki uzyskane na korcie.
Trening mentalny odgrywa istotną rolę w przygotowaniu profesjonalnych tenisistów. Po jego zastosowaniu nie należy się spodziewać nabycia wyjątkowych możliwości, pozwala on raczej jak najlepiej wykorzystać umiejętności, które już się zdobyło. Podczas sesji treningowych dużą uwagę poświęca się wypracowaniu koncentracji oraz odpowiedniej koordynacji psychoruchowej. Na korcie ważna jest pewność siebie oraz wiara we własne możliwości – te cechy wyróżniają tenisistów odnoszących zwycięstwo. Trening mentalny to zagadnienie, na które zwraca się uwagę podczas zajęć w nowoczesnych ośrodkach tenisowych. Istnieją proste ćwiczenia, których regularne wykonywanie dobroczynnie wpłynie na grę.
Jak można zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo? Prostą metodą jest wizualizacja sukcesu. Warto, aby wyobrażony obraz był jak najbardziej szczegółowy. Należy wymyślić sobie, że ma się przed sobą do rozegrania piłkę meczową. Wyobrazić miejsce na korcie i sposób, w jaki serwuje się piłkę. Wtedy wymyślić, jak zdobywa się upragniony punkt i osiągasz kolejne zwycięstwo. Naukowcy dowiedli, że intensywne myślenie o jakiejś czynności stymuluje partie mózgu, które biorą udział podczas wykonywania ich w rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że trening na korcie może zostać zastąpiony samą wizualizacją. Poświadcza to tylko rzeczywistą skuteczność treningu mentalnego.
Podczas meczu tylko około 30% czasu związane jest z grą. Pozostałą część stanowią przerwy, krótsze pomiędzy punktami, przy powtarzaniu serwisu oraz dłuższe, jak te pomiędzy rozgrywanymi setami. W tym czasie zawodnik nie powinien pozwolić sobie na rozproszenie uwagi. Podpatrując najlepszych można zauważyć, że w czasie wolnym większość z nich wykonuje pewne powtarzalne czynności, zwane rutynami, np. poprawianie strun w rakiecie, bądź kilkukrotne odbicie piłki od kortu przed wykonaniem serwisu. Skupiając na nich uwagę, mogą utrzymać koncentrację potrzebną w dalszej grze. Warto zastosować takie nawyki u siebie, by utrzymać koncentrację na najwyższym poziomie.
Bardzo ważna jest obserwacja. Dzięki niej można reagować w odpowiedni sposób, co wiąże się z pewnego rodzaju inteligencją. Obserwacja stylu gry przeciwnika powinna znaleźć zastosowanie w praktyce poprzez obranie odpowiedniej taktyki. Sztuką jeszcze trudniejszą jest monitorowanie i obiektywna ocena własnej gry, dzięki czemu można wyeliminować popełniane błędy. Przyglądanie się własnemu ciału podczas gry pozwala obserwację ewentualnych napięć, których można się wyzbyć, dzięki wykonaniu kilku głębszych oddechów lub rozciągnięciu napiętego mięśnia. To właśnie małe rzeczy przykładają się do osiągania wielkich sukcesów.
Takie cechy jak pozytywne myślenie, koncentracja oraz dostosowanie gry do przeciwnika są fundamentalne w osiągnięciu mistrzostwa w tenisie. W przypadku, gdy na korcie spotyka się dwóch zawodników o podobnych umiejętnościach, to one decydują o sukcesie. Z tego względu ćwiczenia mentalne, obok techniki i przygotowania motorycznego, odgrywają ważną rolę w kształceniu zawodników w profesjonalnym ośrodku szkoleniowym.