Wiele sportów jest bardzo wymagających nie tylko ze względu na ograniczenia fizyczne, ale również mentalne. Jednym z nich jest tenis. Z całą pewnością można powiedzieć, że jest to wymagający sport, a dojście do wysokiego poziomu gry trwa nawet kilka lat. Pomocny w takiej sytuacji jest trening mentalny, a na czym on polega, dowiesz się z poniższego artykułu!
Trening mentalny – co to?
Pojęcie treningu mentalnego wywodzi się z psychologii sportu, psychologii pozytywnej, coachingu i oznacza formę pracy, która ma za zadanie rozwijać potencjał zawodnika. Zazwyczaj taki trening jest nadzorowany przez trenera, który dostrzegł duży potencjał w danym sportowcu, ale nie jest on jeszcze do końca widoczny. Trening mentalny jest bardzo ważny, ponieważ to on warunkuje, jak zawodnik poradzi sobie z różnymi przeciwnościami, np. brakiem motywacji, utratą pewności siebie, zmianą otoczenia, rosnącym oczekiwaniom ze strony rodziny i wielu innym. Takie ćwiczenia są różne i można je wykonywać w domu, a oto niektóre z nich:
- uprawianie sportu – jedno z polskich powiedzeń mówi, że „w zdrowym ciele zdrowy duch” i jest to prawda! Uprawianie sportu jest świetnym treningiem mentalnym, ponieważ często musisz przekraczać swoje granice i wychodzić ze strefy komfortu.
- czytanie książek – jest to jedna z najłatwiejszych i najtańszych form treningu mentalnego, a dodatkowo jest bardzo przyjemna!
- zwiększenie kreatywności – w ten sposób rozwiniemy swoje zdolności poznawcze. Świetnym pomysłem będzie gra na instrumencie, malowanie czy rysowanie.
Jakie cechy powinien mieć mistrz tenisa?
Trening mentalny w tenisie jest równie ważny, jak w przypadku innych sportów. Dzięki niemu zawodnik zyskuje więcej wiary we własne umiejętności i lepiej sobie radzi na korcie. Kiedy sportowiec jest już na wysokim poziomie, to trening mentalny powoduje, że lepiej wykorzysta już nabyte umiejętności. W dużej mierze ćwiczenie umysłu tenisisty polega na polepszeniu koncentracji i koordynacji psychoruchowej. Świetną metodą jest bardzo szczegółowe wyobrażanie sobie odnoszenia sukcesów. To ćwiczenie polega na zwizualizowaniu sobie całego meczu, począwszy od miejsca na korcie, w którym zawodnik stoi; po zobaczenie w jaki sposób odbija się piłkę i finalnie – zwycięża. Trening mentalny w tenisie jest najbardziej potrzebny doświadczonym zawodnikom. Jakie cechy powinien mieć mistrz gry? Przede wszystkim powinien umieć pogodzić się z porażką i nauczyć się wyciągać z niej wnioski. Koniecznie musi być wszechstronny oraz elastyczny, ponieważ pomoże mu to w szybkim czasie dostosować się do różnych warunków pogodowych i nawierzchniowych podczas gry, np. deszcz, wiatr czy śliskie podłoże. Kolejną cechą jest uczciwość, ponieważ gra fair play daje największą satysfakcję. Szczególnie dotyczy to meczów juniorskich i seniorskich, gdzie często nie ma sędziów, a uczciwość liczy się najbardziej.
Trening mentalny – czy warto go wykonywać?
Powszechnie wiadomo, że po treningu fizycznym człowiek lepiej się czuje i jest pełen energii. Podobne pozytywne skutki wystąpują również po treningu umysłu. Głównie jest to lepsze samopoczucie i zwiększona koncentracja. Trening mentalny w sporcie zapewnia również większe możliwości fizyczne, zwiększa motywację i wydolność.
Trening ciała nie wydaje się niczym zaskakującym. Inaczej jest z treningiem mentalnym, który często jest pomijany w codziennym życiu. Warto zwrócić uwagę, że nasze ciało i psychika są ze sobą mocno powiązane. Jeśli któreś z nich szwankuje, to drugie nie działa zbyt dobrze, dlatego warto zadbać o dobre samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.