Tenis, jak każdy sport, wymaga wiele pracy. Oprócz talentu zawodnika, bardzo istotna i często decydująca o jego sukcesie, jest rola trenera. To on prowadzi swojego podopiecznego do zwycięstwa. Wskazuje drogi rozwoju oraz bacznie przygląda popełnianym błędom, by móc je eliminować i tym samym doskonalić jego umiejętności. Trener stanowi zarówno wsparcie techniczne, jak i duchowe. Oprócz nauki wykończeń akcji, trener przygotowuje reprezentanta pod względem emocjonalnym.
W związku z tym pod sukcesami najsłynniejszych tenisistów świata, obok ich niewątpliwego talentu i ciężkiej pracy, kryje się także trener. Zazwyczaj do tej roli powoływana jest była gwiazda tenisa, która w latach swojej świetności wygrywała wiele pucharów i odnosiła sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
Dla liderów sportu wybierani są najlepsi w swej dziedzinie szkoleniowcy, których zdolności na korcie niewątpliwie wybiegały poza przeciętne. Stąd też doświadczenie przez nich zdobyte może uzupełnić wiedzę oraz praktykę gwiazdy rakiety tenisowej. Doskonałe opanowanie woleju, a więc uderzenia piłki w powietrze zanim zetknie się ona z ziemią, czy intensywna praca nad opanowaniem strategii gry na korcie, to jedne z technik szkolących przyszłych mistrzów.
Jednym z nich jest Roger Federer – najlepszy tenisista na świecie, wspierany przez trenera Stefana Edberga, który cały czas dokształca warsztat sportowca. Szwedzki szkoleniowiec nie uczy mistrza uderzeń, czy stylu gry. Na korcie jest od tego, by wspierać go i odpowiadać na jego pytania. Kilkakrotny zwycięzca turniejów tenisowych dba też o to, by Ferderer jak najlepiej radził sobie z presją podczas gry.
Inaczej współpraca układa się między tenisistą Rafaelem Nadalem a jego trenerem, którym jest jego wuj – Toni Nadal. Hiszpański tenisista postanowił szkolić swego bratanka, pomagając mu stać się gwiazdą sportu. Trener Rafaela uczył go tenisa od podstaw, pilnując dyscypliny i dobrych manier na tenisowej murawie. Trener Rafaela był zaliczany do trzydziestu najlepszych tenisistów hiszpańskich.
Wysoką pozycję w niemieckich rankingach kortowego sportu zajmował niegdyś Boris Backer, obecnie szkoleniowiec Serba Novaka Djokovica. Trener ten, nazywany królem Wimbledonu, odznaczał się wysoką skutecznością akcji. Doświadczenie zdobyte przez Backera, który do perfekcji opanował styl „serw i wolej”, jest nieocenionym wsparciem dla serbskiego podopiecznego. Tak agresywny styl gry przyniósł instruktorowi Djokovica kilka wygranych na Australian Open czy Roland Garros.
Wieloma sukcesami poszczycić się może Serena Williams, zdobywczyni między innymi Niekalendarzowego Wielkiego Szlema. Została ona objęta zawodową opieką przez Patricka Mouratoglou’a. Francuski tenisista dzięki swym innowacyjnym pomysłom utrzymuje wysoki poziom gry Williams. Ponadto prowadzi, cieszącą się ogromną popularnością, akademię, w której szkoli początkujących tenisistów. Cechy jego stylu to unikalne rodzaje rozgrywania piłki oraz metody pracy nad precyzyjnymi uderzeniami.
Obie techniki doskonale opanowała niewątpliwie Maria Szarapowa, trenująca pod okiem Svena Groenevelda. Holenderski tenisista szkolił zawodowców zarówno na turnieje ATP, jak i WTA. Odznacza się wieloletnią współpracą z liczną grupą tenisistów. Dzielił się z nimi doświadczeniami zdobytymi podczas obserwacji meczów tenisowych.
Trenerzy w karierach sportowców wypełniają bardzo istotne zadanie. Nie tylko prowadzą treningi i szkolenia, stale udoskonalając technikę gry podopiecznych, stanowią również dla nich duchownych mentorów, podpowiadając, jak opanować stres oraz skoncentrować się na grze.
Zdjęcia pochodzą z: tennishead.net, tenisnet.com