Tenis jest sportem o wielowiekowej tradycji. Jest to jedna z niewielu dyscyplin, którą można zacząć trenować już we wczesnym dzieciństwie. Wiele korzyści, które płyną z uprawiania tej aktywności przez dzieci będzie procentować także w dorosłym życiu.

Tenis kształtuje charakter młodego człowieka

Uprawianie tego sportu od wczesnych lat w dużej mierze kształtuje charakter młodego człowieka. Przede wszystkim uczy on systematyczności, która jest  kluczem do zdobycia jakichkolwiek osiągnięć i dobrych wyników. U dziecka budowana jest świadomość, że jego ciężka praca, w przyszłości przełoży się na sukces, co nie dotyczy tylko tenisa, ale także potem szkoły, studiów czy pracy. W ten sposób nasza pociecha uczy się brać odpowiedzialność za swoje czyny oraz decyzje. Wytwarza się u niej wewnętrzne poczucie kontroli, co oznacza, że on sam w największym stopniu ma wpływ na swoje życie, a nie czynniki zewnętrzne. Osoba trenująca w dzieciństwie grę w tenisa będzie cechowała się dużą samodyscypliną. Poprawa swoich indywidualnych wyników, osiąganie sukcesów czy nauka nowych uderzeń będzie miała duży wpływ na poczucie własnej wartości u młodej osoby.

Zdrowotne korzyści grania w tenisa

Sport ma duży wpływ na zdrowie. Tenis należy do jednej z bezpieczniejszych dyscyplin, chociażby dzięki braku bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Jest świetną metodą rozładowania stresu, który ma przełożenie na kondycję kręgosłupa, poprzez wydzielanie dużych ilości adrenaliny powodującej napięcie mięśniowe. Kolejnym czynnikiem prozdrowotnym, który będzie miał wpływ na dorosłe życie dzieci jest zwiększenie wydajności płuc, a co za tym idzie, polepszenie kondycji oraz lepsze dotlenienie organizmu i zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na choroby układu oddechowego. Regularna gra w tenisa opóźni także zauważalne efekty starzenia. Tutaj wiąże się to chociażby z wymodelowaniem naszej sylwetki. Dorosłym, niemającym w dzieciństwie problemów z nadwagą, znacznie łatwiej jest utrzymać zadowalającą ich figurę. Zmniejsza się także ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób serca, ponieważ ruch ma wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego. Wyrabiają się również u dzieci pozytywne nawyki – osoby, które w dzieciństwie decydują się na aktywność fizyczną, rzadko rezygnują z tego w dorosłym życiu.

Wpływ tenisa w dzieciństwie na psychikę

Tenis jest sportem, który w przeciwieństwie do wielu innych, kładzie duży nacisk na kulturę zawodników. Uczy on szacunku do drugiego człowieka nie tylko na korcie, ale także poza sportową rywalizacją. Ważna jest także zasada fair play, czyli kwestia naszej uczciwości. Kształtuje to w młodych ludziach poczucie, że do wyznaczonego sobie celu muszą dążyć zgodnie z przyjętymi zasadami, a nie “na skróty”. Tenis wymaga także myślenia strategicznego i taktycznego, co przekłada się na sprawność umysłową.

Tenis jest sportem, który ma wpływ nie tylko na kondycję oraz zdrowie psychiczne młodego człowieka, ale również znacząco wpływa na budowanie pewności siebie i kształtowanie się jego osobowości.