Każdy profesjonalny gracz tenisa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że sukces w tym sporcie polega przede wszystkim na regularności i dokładności podań, nie zaś na jak największej mocy uderzenia piłki. Taki styl gry powszechnie określany jest jako tenis procentowy.
Jego koncepcja opiera się na dążeniu do minimalizacji liczby niewymuszonych błędów. Powinno się to odbywać poprzez bardzo dobrą regularność gry, stosowanie najpewniejszych i najlepiej wytrenowanych uderzeń, a także poprzez dokładność w zagrywaniu piłki w określone miejsca na korcie. Taki styl gry wymaga jednak od zawodników wysokiego stopnia zaawansowania – doskonałej techniki i umiejętności.
W tenisie procentowym styl gry sprowadza się do agresywnych, lecz regularnych i pewnych uderzeń, których celem nie jest usilne skończenie pierwszym uderzeniem. Atak powinien się odbyć przy jak najmniejszej liczbie niewymuszonych błędów, przy jednoczesnej prowokacji przeciwnika do popełnienia błędów wymuszonych.
Taki sposób gry związany jest także z teorią 3 stref kortu, która stosowana jest już od wielu lat. Zamysłem gry strefowej jest udoskonalenie zdolności i szybkości antycypacji, poprawności krycia kortu oraz różnorodności uderzeń. Według tej teorii kort dzieli się na strefę kontroli (kontroluj), strefę ataku (atakuj) oraz strefę wykończenia (wykończ). Sprowadza się ona do utrzymywania piłki na odpowiedniej wysokości nad siatką w zależności od poszczególnych stef. Od tego też gracze powinni uzależnić rodzaj zagrania.
W strefie kontroli, zlokalizowanej najdalej od siatki, występuje najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędu. Między innymi piłka odbijana w tej strefie nie powinna być ofensywna, a bezpieczna i głęboka. Aby zyskać na czasie, zawodnicy odgrywają piłkę crossem.
Strefa ataku, jak sama nazwa wskazuje, to najlepszy obszar do stworzenia ofensywnej akcji lub podjęcia się bezpośredniego ataku. W przypadku, gdy gracz otrzymał piłkę niską, najlepiej jest zastosować uderzenie przygotowawcze, czyli odegrać ją głęboko i również nisko. W tej strefie istotne jest także dostosowanie uderzenia do wysokości nadlatującej piłki.
Ze strefy wykończenia, znajdującej się tuż przy siatce, powinno się stosować piłkę kończącą, woleja lub skrót. Takie zagranie powinno być skuteczne zwłaszcza w przypadku otrzymania piłek wysokich, które należy uderzać mocno, jednak w sposób kontrolowany. W przypadku silnych zagraniach przeciwnika, należy starać się wykorzystać jego siłę do własnego, skutecznego uderzenia.
Dostosowanie się do reguł tenisa procentowego zwiększa szanse zawodnika na znaczną poprawę skuteczności gry oraz bilansu wygranych i przegranych starć z przeciwnikiem. Należy jednak pamiętać, że ogromną w tym rolę odgrywają także inne czynniki, takie jak prędkość, rotacja czy trajektoria lotu piłki. Ponadato, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przeciwnik także będzie starał się grać w tym określonym stylu. Dlatego też każdy tenisista powinien potraktować powyższe zasady indywidualnie i dostosować je do poziomu umiejętności – swoich oraz rywala.