Regeneracja po treningu tenisowym jest równie ważna jak w każdym innym sporcie. Mimo wszystko tenis to wymagająca dyscyplina, poprawiająca nie tylko wydolność organizmu, ale także siłę mięśni. Dlatego nasze ciało po treningu czy meczu tenisowym wymaga szczególnej troski. Regeneracja pozwala także uniknąć kontuzji w przyszłości oraz sprawia, że kolejne sesje ćwiczeniowe są bardziej efektywne. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o swoje ciało po treningu tenisowym.

Techniki regeneracji mięśni: rolowanie i rozciąganie

Rolowanie i rozciąganie to bez dwóch zdań najlepsze sposoby na zrelaksowanie napiętych mięśni. Można je bez problemu zastosować w domu, np. przed położeniem się do łóżka, co dodatkowo wspomaga nocną regenerację. Z obu metod warto także korzystać regularnie, aby poprawić swoją wydajność czy mobilność w czasie treningów. Zarówno rolowanie, jak i rozciąganie zwiększa elastyczność mięśni oraz przyspiesza proces regeneracji organizmu. Ponadto stretching statyczny zmniejsza ryzyko zakwasów – najwięcej uwagi warto poświęcić tym mięśniom, które najbardziej angażujemy w czasie gry w tenisa. Będą to więc partie nóg, pleców i ramion. Rolowanie z kolei jest świetną alternatywą dla tradycyjnych masaży. Zapobiega sztywności mięśni oraz powstawaniu bolesnych przykurczów.

Czy sen wpływa na regenerację mięśni?

Nie ma skuteczniejszego sposobu na regenerację ciała jak zdrowy i odpowiednio długi sen. Każdy tenisista powinien pamiętać o tym, żeby jego wypoczynek trwał minimum 7 godzin dzienne. To właśnie podczas snu organizm produkuje hormon wzrostu, który jest odpowiedzialny także za naprawę uszkodzonych tkanek. Wypoczynek pozwala odbudować siły, a tym samym sprawia, że kolejne treningi są jeszcze bardziej efektywne. Nie należy przy tym zapominać, iż na treściwy sen ma wpływ to, o której kładziemy się do łóżka. Nasz organizm lubi rutynę, dlatego starajmy się każdego dnia zasypiać o podobnej porze.

Odpoczynek w grocie solnej

Odpoczynek w grocie solnej może być nieco bardziej “abstrakcyjną” metodą regeneracji po treningu tenisowym, lecz w rzeczywistości wiąże się z wieloma korzyściami dla ciała sportowca. Powietrze bogate w minerały potrafi bowiem działać przeciwzapalnie oraz pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe. Związki takie jak jod, magnez czy potas wywierają świetny wpływ na procesy regeneracyjne organizmu, zwłaszcza po intensywnym wysiłku. Seans w grocie solnej oddziałuje też na jakość snu tenisisty. Redukuje stres, poprawia samopoczucie, dzięki czemu sportowiec jest w stanie szybciej zasnąć i cieszyć się głębokim wypoczynkiem.

Zimne i ciepłe kąpiele

Branie zimnych i ciepłych kąpieli lub prysznica to kolejny popularny sposób na regenerację organizmu po intensywnych ćwiczeniach. Zimna woda zmniejsza obrzęki, a ciepła koi napięte części ciała. Metoda ta jest nazywana hydroterapią. Niektórzy bardziej doświadczeni tenisiści decydują się na bardziej ekstremalne rozwiązania w postaci morsowania – biorą zimowe kąpiele w jeziorach lub w specjalnych baniach wypełnionych lodowatą wodą. Oczywiście te techniki wymagają większej wiedzy i odpowiedniego przygotowania, lecz prawidłowo przeprowadzone przyspieszają regenerację mięśni, poprawiają krążenie oraz zmniejszają mikrouszkodzenia tkanek.

Jeżeli marzysz o rozpoczęciu swojej przygody z tenisem, zapraszamy do naszej Akademii Tenisa Prince! Naszym priorytetem jest Twoje zadowolenie – na każdym treningu poświęcamy Ci 100% uwagi, abyś mógł już po krótkim czasie zauważyć pierwsze efekty swojego wysiłku.

Dbanie o ciało po intensywnym treningu tenisowym jest niezbędne, aby osiągać lepsze wyniki i czerpać większą satysfakcję z gry. W pierwszej kolejności warto wprowadzić powyższe nawyki, a poza tym rozważyć uczestnictwo w naszych zajęciach Akademii Tenisa Prince (tutaj znajdziesz do nas kontakt). Pod okiem doświadczonych instruktorów nie musisz obawiać się o niewłaściwą technikę gry, która w innym wypadku mogłaby się zakończyć przeciążeniem mięśni czy nawet kontuzją.