Tenis jest sportem, który poza sprawnością fizyczną wymaga również dużej koncentracji oraz podejścia taktycznego. Każdy młody zawodnik powinien poznać teorię dotyczącą zastosowań stref kortu, która znajduje przełożenie w wielu momentach gry.
Czym jest strefa kortu?
Strefy kortu wyznaczane są poprzez podział pola na trzy części. Każda z nich wiąże się z zastosowaniem konkretnych zagrań. Taktyka strefowa w dużej mierze zwiększa efektywność gry, pomaga wyeliminować pojawiające się (w szczególności na początku sportowej drogi) błędy, rozbudowuje różnorodność uderzeń, a także poprawia umiejętność krycia kortu. Warto jednak wspomnieć, że granice stref na korcie to rzecz umowna; wiele zależy od taktyki przyjętej przez przeciwnika, a także od prędkości oraz rotacji odbitej piłki, dlatego do każdego konkurenta należy podejść indywidualnie oraz dostosować się do panujących warunków gry.
Podział stref
Według teorii kort dzielimy na strefę kontroli, ataku oraz wykończenia. Pierwsza z nich znajduje się najdalej od siatki, i to w niej występuje najmniejsze prawdopodobieństwo, że popełniony zostanie błąd. Piłki wychodzące stamtąd powinny być bezpieczne i głębokie, a nie ofensywne. Często w tej części stosuje się wymiany “crossem”. Miejscem do zastosowania bezpośredniego natarcia jest środek boiska, czyli strefa ataku. Zagranie z tej pozycji jest świetną okazją do rozpoczęcia ofensywy. Z kolei piłka kończąca powinna wyjść tuż spod siatki, czyli ze strefy wykończenia. Tego typu ruchy idealnie sprawdzają się chociażby w przypadku wysokich piłek. Jeśli znajdujemy się w tej pozycji, łatwiej też jest nam wykorzystać silne uderzenie przeciwnika do skutecznej odpowiedzi, która może zakończyć się zdobyciem punktu.
Tenis procentowy, a strefy kortu
Styl gry w tenisa, nazywany grą procentową to przyjęcie, że istotna jest nie tylko siła, ale również regularność i dokładność zagrań. Chodzi tutaj o to, aby jak najbardziej zminimalizować liczbę popełnianych błędów. Ważne jest też stosowanie pewnych uderzeń, które wymuszają u naszego przeciwnika pomyłki. Świetnie sprawdza się opisana powyżej teoria stref kortu, która pomaga młodym zawodnikom usystematyzować ich zachowania zwiększając przy tym efektywność gry, a także utrzymać odpowiednią wysokość piłki nad siatką, w zależności od miejsca na korcie, gdzie się znajdują. Właśnie dlatego istotne jest, aby młodzi gracze pracowali nad swoją koncentracją, która będzie w dużej mierze wpływać na ich czas reakcji.
Dobry zawodnik, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna w czasie meczu jest przyjęta przez niego taktyka. Teoria związana ze strefami kortu, może być dużą pomocą dla początkujących graczy, którzy szczególnie na początku mogą popełniać wiele błędów. Pamiętajmy jednak, że żadna metoda nie da stuprocentowej pewności wygranej, dlatego do każdego przeciwnika należy podejść w sposób indywidualny.