Spadek sportowej formy przytrafia się nawet najwytrwalszym tenisistom. Jest skutkiem przetrenowania, niewystarczającej dbałości o regenerację organizmu czy przeciążenia psychicznego. Skoro zdarza się dorosłym to tym bardziej nie powinno dziwić, że dotyczy też dzieci uprawiających tę dyscyplinę. Jak pomóc im poradzić sobie z chwilową niedyspozycją?
Zbilansowana dieta
Najważniejsze jest, by przywiązywać dużą uwagę do tego co jada mały sportowiec. Dieta dziecka powinna być zbilansowana ze względu na jego intensywny rozwój – jeśli malec dodatkowo trenuje, trzeba będzie poświęcić jej nieco więcej uwagi. Musi być bogata w węglowodany dostarczające mięśniom “paliwa”, które redukują poczucie zmęczenia i zapewniają szybką regenerację. We właściwej diecie młodego tenisisty kluczowe są te pochodzące z ciemnego pieczywa, owsianki czy wszelkiego rodzaju kasz, czyli węglowodany proste. Złożone – ich drugi rodzaj – występują w owocach czy miodzie i też powinny znaleźć swoje miejsce w jadłospisie malucha.
Młodzi tenisiści powinni także dostarczać organizmowi właściwą ilość białka, będącego ważnym składnikiem diety ze względu na przyspieszenie regeneracji mięśni. Jego dzienna wartość spożycia wynosi 1,2 – 1,5 grama na kilogram masy ciała. Zawierają je ryby, jaja, warzywa strączkowe, orzechy czy nabiał.
“Dobry tłuszcz” w jadłospisie młodego tenisisty jest ważnym składnikiem odżywczym, którego ten powinien spożywać więcej niż osoba dorosła. Mowa o nienasyconych kwasach tłuszczowych – ich źródłem są naturalne oleje roślinne, oliwa z oliwek, orzechy oraz nasiona (dynia, słonecznik itd.). Poza tymi składnikami odżywczymi, dziecko powinno otrzymywać posiłki bogate w witaminy, błonnik i minerały.
Nawadnianie
Gdy tenisista utraci wraz z potem choćby 2% masy swojego ciała, jego gra staje się mniej efektywna ze względu na mniejszą objętość krwi w organizmie, co utrudnia przyswajanie występującego w niej tlenu i składników odżywczych. Podczas treningu najmłodsi powinni wypijać od ½ do 1 litra wody z sokiem lub bogatego w elektrolity napoju. Ilość ta powinna być dostosowywana do panujących warunków atmosferycznych, zgodnie z zasadą: im cieplej, tym więcej.
Rozciąganie mięśni po treningu
Nie należy bagatelizować zaleceń trenerów i fizjoterapeutów zachęcających do wykonywania stretchingu po każdym treningu. Ochrona przed kontuzjami, a także wspomożenie odnowy biologicznej jest możliwe dzięki rozciąganiu mięśni po intensywnych ćwiczeniach. Takie działania powinny stać się rutyną, stanowiącą dodatkową ochronę przed kontuzjami – ich liczba może spaść nawet do 50%.
Uzupełnianie treningów
Tenis jest sportem, który nierównomiernie rozwija mięśnie różnych partii ciała. To dyscyplina asymetryczna mogąca przyczynić się do niezrównoważonego rozrostu masy mięśniowej, kości, więzadeł i ścięgien. Warto więc uzupełniać treningi dziecka dodatkowymi ćwiczeniami wpływającymi na harmonijne rozwijanie ciała.
Dbałość o formę jest ważna szczególnie u małych dzieci, które ten, normalny w sporcie, spadek efektywności może zniechęcić do dalszej gry. Trzymanie się powyższych wskazówek pozwoli najmłodszym na uniknięcie niepowodzeń wynikających z przemęczenia organizmu i czerpanie pełnej radości z gry.