Rozgrzewka to podstawowy element treningu, którego nigdy nie powinno się pomijać. Brak wstępnych ćwiczeń może bowiem skutkować nieprzyjemnymi kontuzjami lub problemami z koordynacją ruchową. Czym odznacza się dobrze przygotowana rozgrzewka tenisowa dla dzieci i na co zwracać uwagę podczas jej przeprowadzania?
Dlaczego rozgrzewka jest ważna?
Prawidłowo zaplanowana i przeprowadzona rozgrzewka pozwala odpowiednio przygotować się do dalszego treningu. Efektywne ćwiczenia umożliwiają zaangażowanie wszystkich partii mięśni, które w konsekwencji mogą wykonywać bardziej skomplikowane zadania podczas intensywnego wysiłku. W trakcie rozgrzewki stopniowo zwiększa się również sprężystość stawów oraz poprawia ich elastyczność. Ponadto, podwyższa się temperatura ciała, co sprawia, że przyspieszeniu ulega krążenie krwi i reakcje chemiczne zachodzące w organizmie (w tym te odpowiadające za kontrolę gospodarki wodnej). Dodatkowo, aktywna rozgrzewka podnosi poziom adrenaliny, ułatwiającej przejście ze stanu spoczynku w stan gotowości do podejmowania sportowych wyzwań.
Ćwiczenia na rozgrzewkę dla dzieci
Niezależnie od wieku lub poziomu zaawansowania w grze, tenisista powinien za każdym razem wykonać kilka ćwiczeń poprzedzających właściwy trening. W przypadku rozgrzewki tenisowej dla dzieci istotny jest nie tylko profesjonalny, lecz także kreatywny dobór aktywności i zabaw. Trener musi zadbać o to, by zaplanowane ćwiczenia przygotowujące do szlifowania techniki wyróżniały się dużą różnorodnością. Ich dynamika oraz urozmaicenie spowodują, że najmłodsi nie będą się nudzić i z chęcią nauczą się nowych rzeczy. Spośród etapów rozgrzewki tenisowej wyróżnia się głównie rozgrzewkę ogólną, składającą się z lekkiego biegu i stretchingu oraz rozgrzewkę ukierunkowaną, wprowadzającą do rozpoczęcia gry. Pierwszą z nich można przeprowadzić w formie zabawy polegającej na ściganiu się i jednoczesnym podbijaniu balonów. Po jej zakończeniu przyda się rozciąganie i uwielbiane przez dzieci skoki na skakance. W kolejnym kroku najlepiej przystąpić do ćwiczeń z rakietą tenisową, takich jak podbijanie piłki forhendem lub bekhendem oraz zaaranżować mini rozgrywkę na punkty.
Korzyści dobrej rozgrzewki
Wykonanie prostych ćwiczeń w czasie rozgrzewki ułatwia przygotowanie całego ciała do wysiłku, a co równie ważne – pozwala znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia niepożądanej kontuzji. Jednocześnie, łagodne wejście w rytm treningu wpływa na jego efektywność – najmłodsi zyskują bowiem szansę rozbudzenia swojej energii i czują się zachęceni do dalszej, sportowej aktywności. Kreatywne ćwiczenia tenisowe w grupie są również doskonałą okazją do integracji rówieśników i obniżenia poziomu stresu po całym dniu spędzonym w szkole.
Żaden trener nie powinien zapominać o krótkiej, zróżnicowanej rozgrzewce dla młodych adeptów tenisa. Wskazane jest to, aby początkowe ćwiczenia poprzedzające trening przyjmowały formę przyjemnych, aktywizujących zabaw. Dzięki nim najmłodsi dobrze przygotują się do właściwego treningu i unikną ewentualnych kontuzji.