Bez kortu tenisowego, nie ma prawdziwej gry. Tenis kojarzy się z odbijaniem piłki na zielonym polu, choć kort kolory może przybierać różne. Wykorzystuje się kilka rodzajów nawierzchni kortów tenisowych i każda z nich ma inne właściwości. poniżej przedstawiliśmy rodzaje nawierzchni kortów tenisowych.
Mączka ceglana
Stosowanie nawierzchni wykonanej z mączki ceglanej pozwala rozróżnić dwa rodzaje kortów – z czerwonej cegły (typ najczęściej wykorzystywany w Europie) i mączki szarej (w Ameryce). Na tym rodzaju nawierzchni piłka odbija się wyżej, lecz z mniejszą prędkością. Zawodnik ma więcej czasu na dobieg i odpowiednie ustawienie, jednak aby uzyskać dobre wyniki musi uzbroić się w cierpliwość. Na kortach ceglanych zawodnicy stosują silniejszą rotację awansującą, mogą przebijać piłkę wyżej, wykorzystując długość i szerokość kortu.
Korty wykonane z mączki ceglanej wymagają większego wysiłku przy ich utrzymaniu, są dość kosztowne.
Wykorzystywana jest m.in. na kortach Roland Garros, uważanych za jedne z trudniejszych kortów, podczas turnieju Roland Garros (French Open).
Korty trawiaste
Są nawierzchniami szybkimi, piłka odbija się niżej, ale z niesamowitą szybkością. Grając na takim korcie zawodnik musi skupić się na zamachu i swojej sprawności ruchowej, a także wykorzystać siłę swojego serwisu. Wymiany na tym rodzaju nawierzchni trwają krócej niż na innych nawierzchniach. To na kortach trawiastych rozpoczęła się historia tenisa.
Najlepszą nawierzchnią jest naturalna trawa, skoszona na kilka milimetrów. Często wykorzystuje się sztuczną trawę, ze względu na wysokie koszty utrzymania trawy naturalnej.
Korty trawiaste wykorzystywane są podczas Wimbledonu.
Korty halowe lub o powierzchni cementowej
Są uznawane za korty średnio szybkie. Piłka odbija się wysoko i szybko. Jednak tempo gry na takiej nawierzchni jest większe i ważna jest sprawna praca nóg.
Gra ma kortach o nawierzchni cementowej niesie ze sobą ryzyko kontuzji, ze względu na twardość podłoża.
Korty o powierzchni cementowej wykorzystywane są podczas Australian Open.