Decyzja dotycząca powiązania życia dziecka z jakąś dyscypliną sportową wcale nie jest łatwa. Zanim postanowi się o przyszłości malucha, powinno się przeanalizować jak wygląda przygotowanie fizyczne do danej dziedziny sportu i zestawić je z predyspozycjami dziecka. Na rozwinięciu jakich cech powinna skupić się przyszła gwiazda tenisa?
Wytrzymałość
Tenis jest wymagającą grą, która zakłada szybkie działania z krótkimi okresami odpoczynku. W związku z tym każdy zawodnik powinien charakteryzować się wytrzymałością umożliwiającą mu “przetrwanie” całego meczu. Dzięki pracy nad wykształceniem tej cechy tenisista będzie przystosowany do dość intensywnego wysiłku, który nie pozbawi go skuteczności. Najlepiej rozwijać kondycję poprzez ćwiczenia interwałowe, które dzięki przerywanemu wysiłkowi wpływają na zwiększenie komór serca i wytrzymałości tego narządu.
Szybkość
W tenisie liczy się przede wszystkim zwinność ramion, choć ważna jest też umiejętność szybkiego dobiegnięcia do piłki czy wykonania wyskoku. Rozwinięcie tej cechy wymaga niezbyt długich lecz intensywnych treningów, które powinny być poprzedzone odpowiednią rozgrzewką.
Koordynacja
Dynamiczna gra, w której kluczowym elementem jest odbijanie niewielkiego przedmiotu docierającego do zawodnika z dość dużą prędkością wymaga nie tylko jego zwinności, ale także odpowiedniej koordynacji ruchowej. Szybkie odbijanie małej piłki wciąż zmieniającej swoje położenie i jego wysokość jest sporym wyzwaniem, dlatego bardzo ważne by zawodnicy potrafili kontrolować własne ciało.
Gibkość
Wbrew pozorom bardzo ważną cechą tenisisty jest elastyczność jego mięśni. Umiejętność “wyciągania” ciała umożliwiająca odbiór nawet najtrudniejszej piłki, przyda się na korcie. Dla zawodników tej dyscypliny szczególnie ważne są rozciągnięte mięśnie tułowia i ramion oraz stawów kolanowych, skokowych i biodrowych.
Siła
Rakiety tenisowe nie należą do lekkich sprzętów – wykonywanie nimi dynamicznych i precyzyjnych uderzeń wymaga użycia sporej siły. Potrzebują jej szczególnie ręce, bo w tenisie pracuje dłoń, ramię i przedramię. Jednak to nie jedyne partie ciała wymagające rozwoju siły. Należy zadbać też o mocny brzuch, nogi, lędźwie i klatkę piersiową.
Należy pamiętać, że wymienione cechy trzeba koniecznie rozwijać, jednak pracę nad nimi należy dostosować do wieku zawodnika. U dzieci od 10 do 13 roku życia powinno się zwrócić szczególną uwagę na koordynację, gibkość i szybkość. U dwunastolatków wprowadza się trening siłowy wykorzystujący ciężar ciała zawodnika, a jego zwiększanie należy rozpocząć, gdy ten ukończy 13 lat. Wtedy to wzbogaca się treningi o ćwiczenia wytrzymałościowe, co powinno być kontynuowane do osiągnięcia 16 roku życia. Zawodnicy w tym wieku są już dość dobrze przygotowani i powinni skupić się na rozwijaniu wytrzymałości aerobowej, szybkości i treningu siłowym z większymi obciążeniami. Jak widać tenis to nie tylko zabawa na korcie, ale także ciężka praca poza nim. Rozwinięcie powyższych umiejętności jest niezbędne, dlatego zanim zapisze się dziecko na zajęcia, powinno się przeanalizować jego predyspozycje fizyczne oraz zasięgnąć opinii trenera.