Tenis jest sportem, który wymaga od zawodnika bardzo szybkich reakcji oraz utrzymania równowagi dynamicznej. Poprawne ułożenie sylwetki w trakcie gry oraz odpowiednia praca nóg w dużej mierze przyczyniają się do sukcesu.
Najważniejszym elementem na korcie jest poprawna praca nóg oraz ułożenie ciała. Skupiając się na odpowiedniej technice można osiągnąć bardzo dobre wyniki niezależnie od szybkości. Znając najbardziej efektywne i skuteczne sposoby poruszania się po korcie, możliwe jest dojście do większej ilości piłek zagranych przez przeciwnika.
Najważniejsze są pierwsze kroki
Najważniejszym momentem podczas gry w tenisa jest odpowiedni start, który pozwoli zawodnikowi dostatecznie szybko dotrzeć w kierunku piłki, a także właściwie dobrać środek ciężkości. Aby poprawnie przygotować się do przyjęcia uderzenia rywala, powinno się jednocześnie skręcić tułów i ramiona, kierując rakietę do tyłu. Prowadzi to do dynamicznego dotarcia do celu. Jednym z najczęściej popełnianych błędów wykonywanych w trakcie startu jest cofnięcie wiodącej nogi.
Małe kroczki kluczem do sukcesu
Podstawą jest, aby podczas poruszania się na korcie pamiętać o robieniu małych kroczków. Wykonując długie ruchy nie osiągnie się dobrego efektu, a ewentualne skorygowanie ustawienia będzie niemożliwe. Drobne kroczki pozwolą kontrolować ruchy ciała, a także ustawić odpowiednio nogi. W momencie tym większość ciężaru ciała powinna znajdować się na tylnej nodze, aby móc wejść w piłkę w chwili uderzenia. Ustawienie się w tej pozycji umożliwia dostosowanie się do zmiany jej toru lotu, nieczystych odskoków wysokich lub niskich oraz innych charakterystycznych cech po odbiciu od kortu. Stojąc na nodze znajdującej się blisko piłki niemożliwe jest wprowadzenie jakichkolwiek korekt, zmiany ustawienia oraz dostosowania się do zmiany toru lotu. Warto pamiętać również o poruszaniu się po korcie krokiem odstawno-dostawnym. Odwracanie się bokiem do siatki uniemożliwi dobiegnięcie na czas oraz przyjęcie prawidłowego zamachu.
Jak odpowiednio uderzyć piłkę?
Wielu osobom wydaje się, że jak najmocniejsze uderzenie rakietą przyniesie oczekiwany efekt i pozwala pokonać przeciwnika. Nic bardziej mylnego – tutaj liczy się technika! W momencie, w którym tylna noga znajduje się na linii toru lotu piłki, a cały ciężar ciała się na niej opiera, to jest to idealny moment wejścia do gry tak, by całe ciało przesuwało się płynnie do przodu podczas wykonania ruchu rakietą. W trakcie uderzenia nie należy ustawiać bioder do tyłu, dlatego warto pamiętać o przesunięciu ciężaru swojego ciała do przodu. Dzięki temu zamach rakietą przebiegnie sprawnie, a gracz będzie mieć nad nim pełną kontrolę. Warto pamiętać, że siła ataku jest w nogach, a moc uderzenia to sprawa drugorzędna.
Powrót do stanu równowagi po odbiciu piłki
Po ataku trzeba jak najszybciej przygotować się do kolejnej akcji. W tym celu, zaraz po odebraniu piłki należy obniżyć środek ciężkości ciała, obrócić się wokół wiodącej nogi, a tylną przenieść do przodu i w bok, aby móc ustawić się do kolejnej ofensywy. Ważną regułą jest, aby najpierw wykonać ruch rakietą, a dopiero potem powracać do stanu równowagi. Chcąc odebrać jednocześnie zagranie przeciwnika i wrócić do pozycji wyjściowej, zamach straci na kontroli i sile.
Sylwetka
Obserwując zawodowców poruszających się na korcie tenisowym można zauważyć, że ich sylwetka jest pochylona do przodu. Takie ustawienie ciała ma swoją zasadność. Dzięki tej pozycji możliwe jest osiągnięcie odpowiedniej dynamiki ruchów, a także pełnej kontroli nad uderzeniem. Pozwala to również prawidłowo wykonać zamach przed sobą, co daje możliwość kontroli wzrokowej nad piłką, a także ruchami przeciwnika. W utrzymaniu pochylenia sylwetki w przód pomaga poruszanie się po korcie na palach, co dodatkowo wzmacnia mięśnie łydki gracza i odciąża stawy kolanowe, które często się nadwyrężane w tenisowych rozgrywkach.
Przyjęcie piłki przeciwnika
W chwili, gdy rywal rozpoczyna zamach do przodu w celu uderzenia piłki należy wykonać podskok, który pozwala na przygotowanie się do startu oraz ocenieniu intencji przeciwnika. Nieduży ruch umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała, dzięki wylądowaniu na przednich częściach stóp. Po wykonaniu kroku nie należy przenosić równowagi na jedną stronę licząc na to, że rywal zagra w określonym kierunku. Taki krok nosi nazwę split step – umożliwia on wykonanie szybkiego startu w każdym momencie, gdy przeciwnik wykona zamach do przodu.
Rozpoczynając swoją przygodę z tenisem warto nauczyć się właściwej techniki wykonywania kroków w celu lepszego pokrycia kortu. Umożliwi to zdecydowanie szybszą reakcję i lepsze przygotowanie do pokonania konkurenta.