Nauka gry w tenisa poprzez zabawę to dobra metoda, aby wprowadzić przedszkolaka w tę dyscyplinę. Uczy zarówno koordynacji ruchowej, jak i budowania relacji z rówieśnikami, a to tylko niektóre z zalet związanych z tego typu treningiem. Sprawdź, dlaczego warto zapisać Twoje dziecko na takie lekcje.

Dlaczego warto zapisać przedszkolaka na lekcje tenisa?

nauka gry w tenisa poprzez zabawęWiele osób zastanawia się, w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć naukę gry w tenisa i czy warto zapisać na tego typu treningi już przedszkolaka. Rodzice obawiają się bowiem, że ich pociecha jest za mała, aby sprostać wymaganiom stawianym podczas takich zajęć i w związku z tym na zawsze może zniechęcić się do sportu. Oczywiście nie jest to prawda – im wcześniej poślesz swoje dziecko na lekcje tenisa, tym lepiej – wiek przedszkolny jest idealnym do tego, żeby postawić swoje pierwsze kroki w świecie sportu. Przedszkolaki znajdują się bowiem w tzw. “złotym wieku”, czyli okresie dynamicznego rozwoju motorycznego. Wtedy wówczas kształtuje się ich profil sprawności fizycznej, a zdobyte do tej pory umiejętności ruchowe, takie jak chodzenie czy pełzanie, stają się jeszcze bardziej płynne. Warto również dodać, że uczestnictwo w zajęciach sportowych pozytywnie wpływa także na rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka oraz jego umiejętności społeczne.

Zabawy tenisowe

Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo dobrze przyswajają nowe ruchy sportowe poprzez naśladownictwo, natomiast doskonałym sposobem nauki gry w tenisa jest trening poprzez zabawę. Z tego względu większość zajęć sportowych dedykowanych najmłodszym jest prowadzona w radosnej atmosferze swawoli, a trenerzy opracowują coraz to ciekawsze gry, które jednocześnie pozwolą dziecku opanować podstawowe zasady gry w tenisa, jak i przyniosą mu wiele frajdy. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
1) Dzieci ustawiają się w jednej linii i na polecenie trenera wykonują określone uderzenia “na sucho”. Następnie krzyczy on ustalone wcześniej hasło i w tym momencie mali sportowcy “zastygają” w bezruchu, dzięki czemu trener może sprawdzić poprawność przyjętej przez nich postawy czy sposobu trzymania rakiety.
2) Celem drugiego ćwiczenia jest wykształcenie w dziecku refleksu oraz umiejętności utrzymania równowagi. Maluch stoi w karze, podczas gdy jego sportowy partner, trener lub rodzic rzucają delikatną piłką w nogi dziecka, które powinno starać się uniknąć trafienia. Nie może ono w tym czasie wykroczyć poza wyznaczony obszar, co rozwinie jego zmysł równowagi.
3) Ćwiczenie trzecie jest świetnym sposobem na udoskonalenie koordynacji ruchowej oraz kontroli nad piłką. Grupa dzieci jest tu podzielona na dwie drużyny, w każdej z nich powinno być tyle samo zawodników. Maluchy ustawiają się w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Ich zadaniem jest dobiegnięcie, a następnie okrążenie pachołka znajdującego się w określonej odległości od “linii startu”, jednocześnie kozłując piłką tenisową za pomocą rakietki. Osoba, która przebiegnie ten dystans przekazuje piłkę następnemu dziecku stojącemu w kolejce. Zawody wygrywa ta drużyna, która szybciej wykona to ćwiczenie dwa razy.

Nauka gry w tenisa poprzez zabawę to doskonały sposób, aby zachęcić dziecko do tego sportu oraz pomóc mu przyswoić podstawowe ruchy związane z daną dyscypliną. Pozytywnie wpływa zarówno na jego rozwój fizyczny, jak i emocjonalny, a dodatkowo jest wielką przyjemnością dla malucha.