Sportowcy muszą się liczyć z ryzykiem doznania kontuzji w każdym sporcie. Mimo, iż tenis jest uznawany za dość bezpieczną formę aktywności, drobne obrażenia nie omijają także jego zwolenników. W czasie gry organizm tenisisty poddawany jest dużym przeciążeniom, które mogą przyczynić się do zaistnienia kontuzji. Chwila nieuwagi może być równie kosztowna co zaniedbania natury czysto technicznej.
Jedną z rzeczy, które mogą mieć wpływ na wystąpienie kontuzji, jest nieodpowiednio przeprowadzona rozgrzewka lub jej brak. Idealna rozgrzewka powinna przygotować organizm do wysiłku angażując wszystkie części ciała. Często uważa się ją za stratę czasu „z marszu” przechodząc do gry, co jest błędem – przekonało się o tym dotkliwie wielu adeptów tenisa. Dobrym nawykiem jest również stretching po odbytym treningu, który pozwoli na ich rozluźnienie oraz przygotuje do odpoczynku przed kolejną sesją treningową. Ubiór oraz obuwie niedostosowany do warunków i nawierzchni, również może doprowadzić do kontuzji. Istotnym czynnikiem są także braki techniczne. Złe nawyki ruchowe, które nie zostaną skorygowane przez doświadczonego trenera, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji.
Do urazów, na które często uskarżają się zawodnicy tenisa, należy zaliczyć tzw. łokieć tenisisty. Charakteryzuje się bólem w okolicy łokcia, a spowodowany jest przez zmiany chorobowe w miejscu przyczepu więzadeł i kości. Dolegliwość pojawia się w wyniku nadmiernego obciążenia mięśni i stawu łokciowego. Jest to problem dość uciążliwy, którego leczenie polega na odciążeniu ręki poprzez jej unieruchomienie, konieczna w niektórych przypadkach jest także kuracja zastrzykami.
Urazem, który może przydarzyć się tenisiście, jest skręcenie stawu skokowego. Ma to miejsce podczas nienaturalnego ruchu stopy, który skutkuje naciągnięciem lub zerwaniem więzadeł i torebki stawowej. W tym wypadku leczenie polega na stabilizacji stawu skokowego oraz odciążeniu stopy dzięki zastosowaniu kul ortopedycznych.
Kontuzją, która może wykluczyć zawodnika na długi czas z rywalizacji, jest uraz kolana. Dochodzi do niego podczas dynamicznej gry i szybkiej zmiany kierunku. Mogą to być zwichnięcia, urazy polegające na zerwaniu ścięgien, ich zapalenia czy uszkodzenia łękotek. W przypadku łagodnych leczenie sprowadza się do odpoczynku i okładów. Bardziej poważne przypadki mogą wymagać interwencji chirurgicznej.
Inna dolegliwość wiąże się z wykonywaniem dynamicznych ruchów ręką ponad głową, które przekraczają fizjologiczny zakres ruchu. Dochodzi wówczas do przeciążeń barków, które są problemem dla osób uprawiających siatkówkę, baseball oraz tenis. Obciążenia, których doznaje obręcz barkowa, skutkuje bólem, osłabieniem siły, a także ograniczeniem w wykonywaniu ruchów. Leczenie polega na zniesieniu tych ograniczeń oraz przywróceniu prawidłowego zakresu ruchów.
Na rynku dostępne są obecnie różnego rodzaju stabilizatory i usztywniacze, których zadaniem jest zabezpieczyć przed wykonywaniem niebezpiecznych ruchów. Niektórzy zawodnicy stosują także plastry dynamiczne, które również ograniczają ryzyko wystąpienia urazu. Jednak podstawę profilaktyki powinny stanowić odpowiednie treningi, przygotowujące organizm do obciążeń występujących na korcie tenisowym. Możliwość wystąpienia kontuzji skutecznie obniży przeprowadzenie gruntownej rozgrzewki, a trening pod okiem wykwalifikowanego instruktora pozwoli na wyrobienie prawidłowych nawyków.