Przy grze w tenisa wszystko ma swoje znaczenie. Ważne są dobre buty, odpowiednia rakieta, ale także dopasowana nawierzchnia. Są różne rodzaje podłoża do gry i każde z nich ma swoje indywidualne właściwości oraz charakterystykę. Na jakich nawierzchniach najlepiej się gra? Jak wybrać odpowiednie do naszego sposobu i techniki gry? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Nawierzchnia ceglana
Inaczej znana jako “clay”. Jest to najwolniejsze podłoże do gry – piłka odbija się od niego wolno i bardzo wysoko. Najlepiej czuć się będą na niej niewysocy zawodnicy, którzy cechują się zwrotnością, szybkością i kreatywnymi zagraniami. Materiał ten to jedyne rozwiązanie, które pozwala na ślizg ułatwiający odbicie piłki tenisowej. Ponadto reaguje na pogodę w bardzo wrażliwy sposób – wraz z wilgotnością nawierzchnia staje się coraz wolniejsza. Pozwala na sprawdzenie śladów odbicia piłki bez wykorzystywania elektronicznych rozwiązań.
Powierzchnia twarda – tak zwana hard
Charakteryzuje się większą szybkością od nawierzchni typu clay. Zbudowana została przy wykorzystaniu takich materiałów jak akryl, beton lub asfalt. Dobrze sprawdzi się dla ofensywnych zawodników, którzy lubią szybkie wymiany piłki oraz mają wyćwiczony dobry serwis i mocniejsze uderzenia. Piłka nie odbija się wysoko, dlatego dużą rolę odgrywa szybka reakcja na jej ruchy. Bardzo istotne jest, aby nie stosować na niej ślizgów, ponieważ może to skończyć się licznymi kontuzjami w obrębie kostek i kolan.
Grass, czyli nawierzchnia trawiasta
To najszybsza powierzchnia ze wszystkich wymienionych. W kontakcie z trawą piłka nabiera szybkości, oraz – ze względu na mniejsze tarcie – jej kozioł jest bardzo niski. Dobrze odnajdą się na niej zawodnicy, którzy charakteryzują się mocnym serwisem oraz ofensywną grą z elementem serve&volley, czyli serwis i szybkie podejście do siatki. Takie zagranie pozwala na ukończenie serwisu w dwóch ruchach. Ponadto, trzeba wykazać się wyczuciem i refleksem, ponieważ piłka często może odbić się w sposób niekontrolowany. Nawierzchnia może być wykonana ze sztucznej bądź naturalnej trawy, jednak na tej drugiej przy końcowych linach szybko się ona ściera. Kiedy podłoże jest mokre na przykład po deszczu, lepiej zrezygnować z gry, ponieważ jest ślisko i niebezpiecznie, co wiąże się z ryzykiem kontuzji.
Dobór odpowiedniej nawierzchni jest niezwykle istotny – dzięki temu możemy ćwiczyć specyficzne zagrania tenisowe bez strachu o kontuzję. Ponadto dobór odpowiedniego podłoża kortu może mieć duże znaczenie dla graczy na poszczególnych stopniach zaawansowania gry. Nieodpowiedni kort może skutecznie zniechęcić do dalszego zgłębiania technik tenisa i odebrać całą radość z rozgrywki.