Wiele osób uprawiających sport, w tym również część rodziców małych sportowców, próbuje znaleźć dla siebie odpowiednią dietę. Szukają produktów, które w „cudowny” sposób zmienią funkcjonowanie ich organizmu jak chociażby bułka z bananem czy picie mleka. Krąży wiele mitów na temat odżywiania się sportowców, lecz czy potrafimy rozróżnić fakty o steku bzdur? W poniższym tekście obalimy kilka mitów.
Mit: Idealna dieta składa się z 40% węglowodanów, 30% białek oraz 30% tłuszczu
Niektórzy dietetycy zalecają, aby dieta zawierała 40% węglowodanów, 30% białek i 30% tłuszczu. Są to proporcje dobre dla osób, które nie prowadza aktywnego trybu życia. U sportowców, zwłaszcza uprawiających sporty wytrzymałościowe, taka dieta może pogarszać zdolności wydolnościowe, ponieważ zawiera za mało węglowodanów. Badania wykazują, że idealna dieta dla sportowca powinna zawierać 55-58% węglowodanów, 12-15% białek oraz 25-30% tłuszczu.
Mit: Węglowodany tuczą – należy ich unikać!
Tuczy wszystko. Węglowodany, białka i tłuszcze. Wszystko zależy od stosunku energii dostarczanej organizmowi wraz z pokarmem do energii zużywanej podczas uprawiania sportu oraz codziennego życia. Nadmiar dostarczanej energii zamienia się w tkankę tłuszczową, co odbija się na naszej wadze. Węglowodany są ważne w diecie sportowca, ponieważ są podstawowym źródłem energii oraz zapewniają wysoki poziom podstawowej przemiany materii.
Mit: Należy unikać węglowodanów przed treningami i zawodami
Spożycie węglowodanów przed treningami i zawodami powoduje wzrost stężenia glukozy i insuliny we krwi. Spożycie ich w zarówno w pokarmach, jak i napojach prowadzi do poprawy zdolności wysiłkowej. Brak węglowodanów to brak energii, co w konsekwencji powoduje zmęczenie i brak wyników, ponieważ sportowiec nie jest w stanie wykonywać pracy na najwyższym możliwym poziomie. Najlepiej spożywać węglowodany proste i złożone. Te pierwsze szybko dostarczają energię, drugie natomiast wolniej, dzięki czemu organizm może utrzymać stały poziom glukozy we krwi. Węglowodany złożone występują zarówno w pieczywie pełnoziarnistym, ryżu i makaronie razowym, jak i w dobrych odżywkach i batonach energetycznych.
Mit: Witaminy i składniki mineralne dostarczają sportowcom dodatkowej energii, a dzięki zwiększonemu ich spożyciu można poprawić wyniki sportowe
Witaminy i składniki mineralne tylko wspierają uwalnianie energii zawartej w przyjmowanych pokarmach, lecz same nie dostarczają dodatkowej. Odpowiednia dieta zawierająca odpowiednie ilości mięsa, produktów mlecznych, warzyw, owoców i ziaren zbóż zaopatruje organizm w wystarczającą ilość energii, ale również w witaminy i składniki mineralne. Suplementy wielowitaminowe polecane są dla niektórych sportowców, lecz nie są one źródłem dodatkowej energii. Nadmiar witamin i suplementów nie pomaga osiągać lepszych wyników, ale może być szkodliwy dla zdrowia.
Mit: Napoje przeznaczone dla sportowców spełniają swoje zadanie, ale tylko w przypadku treningów trwających dłużej niż jedną godzinę
Spożywanie napojów dla sportowców jest zalecane zarówno dla osób uprawiające dyscypliny wytrzymałościowe, długodystansowe, jak i wykonujących ćwiczenia trwające krócej niż godzinę. Sportowcy, którzy uprawiając dyscypliny polegające na natychmiastowym przejściu z bezruchu do sprintu narażeni są na odwodnienie. Mogą oni czerpać korzyści ze spożywania napojów zawierających węglowodany i elektrolity. Jest to łatwy sposób polepszenia zdolności wysiłkowej oraz uchronienia się przed odwodnieniem.
Warto walczyć z mitami., ponieważ takie niuanse mają olbrzymi wpływ na wyniki w sporcie oraz zdrowie. Każdą rade dotyczącą odżywiania sportowca najlepiej konsultować ze specjalistą lub trenerem oraz poszukać informacji w fachowej literaturze.