Różnorodne mity rosnące wokół leworęcznych osób, szczególnie dzieci przez wiele lat sprawiały trudność rodzicom oraz podopiecznym. Okazuje się, że leworęczność nie jest wadą a darem. Widać to szczególnie podczas gry w tenisa, gdzie używanie lewej dłoni wpływa na lepsze osiąganie wyników.
Jeszcze do niedawna uważano, że leworęczność wynika z nieprawidłowości, która może powodować zaburzenia intelektualne oraz ruchowe. Starano się uczyć dzieci praworęczności, sądząc, że posługiwanie się lewą ręką odbywa się na tej samej zasadzie, co prawą. Badania wykazały, że tak nie jest – u mańkutów przewaga jednej półkuli nad drugą jest mniejsza, dzięki czemu mogą oni bez większego problemu posługiwać się również drugą dłonią. Zauważona także, że oburęczność korzystnie wpływa na intelekt, kreatywność i rozwój inteligencji.
We wszystkich sportach, w których ważna jest praca rąk, leworęczni zawodnicy osiągają wysokie wyniki. W tenisie rzadko spotyka się osoby grające lewą ręka, lecz posiadanie umiejętności gry obiema stronami daje niesamowite możliwości. Tenisiści skarżą się na grę z leworęcznymi, gdyż używają oni nieco innych technik. Przede wszystkim dominuje u nich efekt zaskoczenia przeciwnika. Taką grę można porównać do „odbicia lustrzanego”, ponieważ wszystkie zagrania leworęczny zawodnik wykonuje odwrotnie niż przeciwnik grający prawą stroną. Okazuje się także, że dla mańkuta nie jest problemem również trzymanie rakiety w prawej dłoni. Przykładem jest Rafael Nadal, praworęczny zawodnik, który od dzieciństwa uczony był oburęczności w grze w tenisa. Zabieg ten przyniósł niesamowite efekty. Tenisista stał się wybitnym graczem. Świadczą o tym m.in. dziewięciokrotnie wygrane turnieje „Wielkiej Czwórki” oraz złoty medal igrzysk olimpijskich w Pekinie. Na korcie leworęczność jest zaletą, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wykształcona i podparta ćwiczeniami.
Jeżeli leworęczne dziecko przejawia chęć do uprawiania sportu, warto zainteresować go tenisem. Treningi rozpoczęte od najmłodszych lat mogą przynieść efekty, a tym samym rozwinąć koordynację ruchową poprzez posługiwanie się również prawą ręką podczas gry. Chociaż w początkowym stadium nauki dziecku leworęcznemu może być trudniej niż jego rówieśnikom, warto poświęcić czas na ćwiczenia. Udowodniono, że im sprawniejsza jest ręka niegrająca, tym wyższy stopień sportowy może osiągnąć zawodnik grający stroną właściwą. Warto już w dzieciństwie oswoić dziecko z kortem tenisowym, aby mogło poprzez zabawę rozwinąć w sobie nieoceniony talent.