Młodzi tenisiści, aby być dobrzy w tym co robią, prócz licznych i wyczerpujących treningów, muszą również zadbać o zaplecze teoretyczne z tej dziedziny sportu.
Szczególnie ci najbardziej dociekliwi, jak i ci, w których budzi się dopiero pasja do tenisa powinni zaopatrzyć się w lektury, które zawierają nie tylko masę ciekawostek, ale również przydatne rady zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych graczy.
Książki, tak jak czasopisma uzupełnią dotychczasową wiedzę młodego sportowca. Zależnie od szczególnych zainteresowań mogą one dotyczyć np. historii i rozwoju tej dziedziny, biografii tenisowych idoli, analiz konkretnych turniejów, pozycji oraz uwarunkowań Polski w tenisie, jak również innych krajów.
Bazową pozycją dla każdego, kto zaczyna grać i chciałby poznać tajniki tego sportu jest na pewno książka Adama Romera pt. Tenis z 2005 roku. Lektura ta dotyka ogółem historii, zasad i taktyk gry oraz przybliża sylwetki znanych zawodników, którzy zasłużyli na uwagę. Autor również zwraca uwagę na aspekt czysto techniczny, dotyczący doboru sprzętu, ubrania oraz kortu.
Warto także zapoznać się z Tenisem dla żółtodziobów autorstwa Trish Faulkner, wydanej w 2007 roku. Autorką jest czynna tenisistka, dzięki czemu pozycja ta wydaje się jeszcze bardziej interesująca. Książka jest naszpikowana licznymi radami jak pokonać przeciwnika. Zawiera wskazówki dotyczące pracy nóg, wyboru uderzenia, doskonalenia serwisu. Liczne ilustracje, pokazujące, w jaki sposób najlepiej zastosować daną wskazówkę, pozwolą sprawniej wprowadzić ją do gry.
Tenis – poradnik nowoczesnego gracza, wydany również w 2007 roku to aż 192 strony bogatych fotografii oraz licznych opisów. Książka zaczyna się od przybliżenia pewnych problemów, związanych z tą dyscypliną, a kończy się arkanami zaawansowanych technik i taktyk. Ważnym atutem są programy treningowe, jakie proponuje autorka Sue Rich – jedna z czołowych instruktorek tenisa na świecie.
Ciekawą propozycją bez wątpienia jest Cała prawda o wygrywaniu z 2006 roku. Lektura nie tylko namawia do zmiany lub ulepszenia stylu gry, ale także kładzie nacisk na odpowiednie nastawienie gracza. Autor zupełnie pomija technikę, rodzaje taktyk, najczęściej popełniane błędy. Za to pokazuje, jak porazić sobie z presją, rywalizacją, które towarzyszą każdemu, nawet najmłodszemu sportowcowi. Wskazuje odpowiednie podejście psychologiczne, które jest nieodzowną cechą wielkich mistrzów tenisa. Podobną tematykę podejmuje książka Brada Gilberta Zawsze do usług.
Kordian Tarasiewicz, wieloletni działacz Polskiego Związku Tenisowego proponuje Opowieści tenisowe z myszką. Książka ukazuje prapoczątki tego sportu, które mają korzenie już w renesansie. Jest to idealna pozycja dla miłośników historii, gdyż zawiera mnóstwo anegdotek i ciekawostek z tamtego okresu.
Doskonałym uzupełnieniem każdej z tych lektur będą czasopisma, na bieżąco badające sytuację tej dyscypliny w Polsce, jak również na świecie. Warto tutaj wymienić miesięcznik Tenis oraz Tenis Klub. Ten ostatni jest również w wersji portalu internetowego oraz gazety online, której wydania można zakupić drogą internetową. W gazetach znaleźć można szeroko opisane relacje z rozgrywek tenisowych, wywiady ze sportowcami, testy sprzętów oraz świetne zdjęcia z turniejów i nie tylko.
Każdy pasjonat tenisa, chcący rozwijać się w tej dyscyplinie powinien doskonalić swoją wiedzę nie tylko praktyczną, ale również teoretyczną. Tym bardziej, że jest w czym przebierać.