Motywacja – jest to temat niewątpliwie istotny, jeśli chcemy być dobrym wsparciem dla naszych pociech. Dzisiaj skupimy się na tym, jak skutecznie motywować młodego sportowca. Wbrew temu, co często może się wydawać, rodzice w tym procesie pełnią naprawdę ważną rolę, dlatego zapraszamy do lektury!
Czym jest motywacja pozytywna i negatywna?
Motywacja jest pojęciem wielowymiarowym, które psycholodzy rozpatrują na różne sposoby. Istnieje wiele podziałów motywacji, jednak jednym z najbardziej popularnych jest ten na pozytywną oraz negatywną. W przypadku pierwszej z nich osoba, która ma motywować dostarcza przede wszystkim pozytywnych bodźców, między innymi pochwał i słów wsparcia. Jeśli pojawia się krytyka jest ona tylko konstruktywna i przekazywana w taki sposób, aby zwiększyć zapał do pracy i wskazać obszary do poprawy – nie powinna negatywnie wpłynąć na samopoczucie. Motywacja negatywna z kolei ma budować pewne obawy lub strach przed konsekwencjami. Oczywiście wobec naszych dzieci powinniśmy stosować jedynie motywację pozytywną, dzięki której najmłodsi będą wiedzieli, że zawsze mają rodziców po swojej stronie: mogą im ufać, rozmawiać z nimi i szukać wsparcia. Co powinno niepokoić – wielu rodziców stosuje wciąż tę negatywną, nawet nieświadome. Wychodzą oni z założenia, że dziecko mające nad sobą pewną presję, będzie osiągało lepsze wyniki – niestety, nawet jeśli tak się zdarzy to z dużą szkodą dla psychiki młodego człowieka.
Jak motywować dziecko?
Co w takim razie robić, jak właściwie motywować małego gracza? Pierwszym wzorem do naśladowania, a wręcz inspiracją zawsze są rodzice. Dlatego dziecko widzące, że rodzic ćwiczy, prowadzi aktywny styl życia, samo chętniej będzie to robić! Ważne jest budowanie w nim świadomości odnośnie korzyści płynących z ogólnego ruchu, jak i uprawiania konkretnej dyscypliny, między innymi tenisa. Istotne jest też by pamiętać, że wybór zawsze ostatecznie będzie leżał po stronie młodego człowieka i to on zdecyduje, do którego sportu mu najbliżej – rodzice powinni jednak umożliwiać próbowanie jak największej ilości dyscyplin! Nie zapominajmy o wspólnym celebrowaniu sukcesów, nawet tych najmniejszych oraz jednoczesnym wspieraniu młodego sportowca w momencie, kiedy pojawią się porażki czy chwile zwątpienia.
Błędy rodziców – jakie najczęściej popełniamy
Rodzice niestety często popełniają błędy, z których nawet nie zdają sobie do końca sprawy. Jednym z najczęstszych są próby przekupstwa – pamiętajmy, iż to, że dziecko dostanie coś w zamian za pójście na trening, nie wpłynie na jego ogólną motywację. Kolejną kwestią jest docenianie jedynie wielkich sukcesów. Warto pokazywać dziecku na co dzień, że widzimy podjęty przez nie trud, a nie tylko efekty. Bardzo ważne jest też, żeby w roli codziennej nagrody nie stosować jedzenia – twierdzi się, że dzieci przez to mogą w przyszłości mieć skłonność do podjadania. Deser po turnieju raz na jakiś czas oczywiście nie spowoduje niczego złego, jednak np. lody jako nagroda po każdych ćwiczeniach są już gorszym pomysłem!
Motywacja to kwestia bardzo istotna, również w przypadku najmłodszych, dlatego dobrze jest wiedzieć, co rodzice mogą w tym przypadku zrobić, aby wesprzeć sportowców na starcie przygody między innymi z tenisem!