Turnieje są często pierwszą okazją do zaprezentowania umiejętności zdobytych przez młodych tenisistów podczas wielu godzin ćwiczeń. Jednak wielokrotnie zdarza się, że gra demonstrowana podczas turniejów nie przypomina tej z treningów, na co wpływ będzie miało wiele różnych czynników, z którymi szczególnie najmłodsi gracze nie zawsze potrafią sobie poradzić.

Identyfikacja problemu

W pierwszej kolejności dobrze jest zlokalizować źródło problemu – czyli to, co powoduje, że gra w czasie zawodów wygląda znacznie inaczej, niż podczas treningów. Często, szczególnie wśród debiutantów, znaczącą rolę odgrywa tutaj stres. Może być spowodowany strachem przed ośmieszeniem się, obawą przed sprawieniem zawodu trenerowi oraz rodzicom czy zwyczajnie chęcią wygranej. Skutkuje on wieloma negatywnymi emocjami, przez które znacznie trudniej jest zawodnikom skupić się na taktyce oraz już posiadanej wiedzy i umiejętnościach. Młodzi sportowcy często czują także dużą presję, powodującą że chcą wypaść jak najlepiej. Sprawia ona jednak, że wiele wydających się prostymi w czasie ćwiczeń zagrań, będzie rodzić podczas meczu tenisowego duży problem. Ważne też jest to, aby tenisiści grając skupiali się przede wszystkim na tym, co dzieje się tu i teraz, a nie myśleli o wielu innych sprawach, przez co popełniać będą znacznie więcej błędów.

Wiara we własne umiejętności

Bardzo istotne jest to, aby dziecko rzeczywiście wierzyło we własne umiejętności. Wtedy, wychodząc w czasie turnieju na kort, łatwiej będzie mu stawić czoła stresowi, a także negatywnym emocjom pojawiającym się w wyniku chwilowych niepowodzeń, takich jak strata punktu czy nieudany serwis. Jednak budowanie pewności siebie u dzieci powinno rozpocząć od najmłodszych lat już w domu. Środowisko w bardzo dużym stopniu wpływa na rozwój emocjonalny oraz poczucie kontroli młodego człowieka nad własnym życiem. Jednak nie możemy zapomnieć tutaj również o roli treningów oraz trenera. Regularne ćwiczenia pomogą wzmocnić wiarę we własne zdolności. Wpływ na nią będą miały też pochwały ze strony instruktora czy innej osoby będącej autorytetem w dziedzinie sportu.

Przygotowanie otoczenia treningowego

W przeniesieniu jakości gry w tenisa z treningu na turniej niezwykle pomocna może być odpowiednia aranżacja miejsca ćwiczeń oraz modyfikacja jego planu, tak aby jak najbardziej przypominały środowisko turniejowe. Warto jest chociażby zadbać o to, aby na trybunach znajdowali się ludzie – mogą to być rodzice, znajomi czy inni zawodnicy, dzięki czemu dziecko zacznie radzić sobie z presją spowodowaną ich obecnością. W momencie, kiedy zawodnik często będzie miał do czynienia z konkretnym bodźcem nauczy się na niego reagować, a także stopniowo się przyzwyczai. Właśnie dlatego istotne jest, aby treningi były różnorodne i dostarczały podobnych wrażeń jak zawody, dzięki czemu młodym sportowcom będzie znacznie łatwiej później opanować stres, a także skupić się w czasie gry.

Zawody, w szczególności debiutanckie, są bardzo ważnym momentem dla naszych pociech. Dlatego istotne jest, aby były one przygotowane do nich jak najlepiej – zarówno jeśli chodzi o umiejętności, ale też mentalność; dlatego nie powinniśmy wywierać na nich presji, a także przede wszystkim być dla nich wsparciem.