Tenis to sport, który zyskuje coraz więcej zwolenników – chętnie wybierają go zarówno dorośli, jak i dzieci. Warto jednak pamiętać, że jak każda inna dyscyplina sportu ma swoje zasady i nie można liczyć na osiągnięcie mistrzostwa w krótkim czasie. Ważna jest cierpliwość i zaangażowanie. Jakie praktyczne rady można dać początkującym zawodnikom?
Odpowiedni sprzęt
Podstawą jest odpowiednia rakieta, której waga nie powinna przekraczać 300 gramów, a długość 27 cali. Tym, co odróżnia sprzęt od siebie jest najczęściej długość rączki, którą określa się w skali od 1 do 5. Najpopularniejsze są te w rozmiarze 2 – dla osób mających do 168 centymetrów wzrostu oraz 3 dla tych, którzy mierzą do 188 centymetrów. Z kolei powierzchnia główki powinna wynosić od 98 do 102 cali kwadratowych. Ważna jest także piłeczka – istnieją dwa podstawowe rodzaje: ciśnieniowa i bezciśnieniowa. Podczas treningów zdecydowanie lepiej sprawdzi się typ drugi, który ma grubszy kauczukowy środek, a co za tym idzie – jest bardziej wytrzymały.
Technika gry
Z całą pewnością dobrze jest zapisać dziecko do szkoły tenisa, gdzie profesjonalny instruktor dokładnie pokaże mu, jak powinno się grać. W tej dyscyplinie bardzo dużą rolę odgrywa praca nóg – ważne jest poznanie technik naskoków i kroków. Oczywiście bardzo istotne są również uderzenia rakietą, istnieją ich dwa rodzaje. Pierwszy z nich to forehand, czyli przy użyciu wewnętrznej strony rakiety. Zwykle takie zagranie sprawia, że piłka leci z większą prędkością. Drugi typ to backhand, czyli uderzenie zewnętrzną stroną rakiety, grzbiet dłoni jest tu skierowany w kierunku piłki – to technika nieco trudniejsza.
Cierpliwość i zaangażowanie
Dzieci mają tendencję do tego, że chcą być we wszystkim najlepsze i oczekują dobrych wyników nawet po krótkim czasie trenowania. Często też szybko poddają się przy pierwszych niepowodzeniach. Co zatem można zrobić, by pociecha nie porzuciła treningów? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, by nie starać się grać mocno, lecz dokładnie. To, że piłka nie dotrze od razu do końca boiska nie jest wielką tragedią, jeśli przy okazji wypracuje się dobrą technikę gry. Od samego początku warto także zwrócić uwagę na pracę nóg, która jest kluczowa w tym sporcie. Pierwsze sukcesy z pewnością zachęcą dziecko do dalszych treningów, dlatego warto je chwalić, gdy zrobi jakiś postęp.
Każdy początkujący tenisista powinien być przede wszystkim nastawiony na dużą porcję nowych informacji i konieczność szkolenia swoich umiejętności. Dlatego warto porozmawiać z dzieckiem jeszcze przed pierwszym treningiem i wytłumaczyć mu, na czym polega gra i jakie przeciwności mogą go spotkać. Ma to ogromną rolę w kształtowaniu kariery młodego sportowca, dlatego warto wybrać szkołę, w której pracują osoby z wykształceniem pedagogicznym, które okażą się nie tylko wsparciem technicznym, ale także pokażą, jak rozwiązywać problemy, w przystępny sposób wyjaśnią zasady gry.