Aby gra w tenisa przynosiła całkowitą satysfakcję i przyjemność, należy uzbroić się w odpowiedni sprzęt i wydobyć z niego 100% jego możliwości. Tak jak w przypadku gry na gitarze, tak i rakiety do tenisa – ważną rolę odgrywają odpowiednie struny. Naciąg w naturalny sposób ulega zużyciu, dlatego ważna jest jego regularna wymiana co jakiś czas – choć wielu początkujących tenisistów nie zdaje sobie z tego sprawy. Poniżej przedstawiamy naciągi tenisowe i to, dla kogo są dedykowane.
Rodzaje naciągów tenisowych
Podziału naciągów tenisowych możemy dokonać na podstawie różnych aspektów. Tym podstawowym jest wynikający z materiału, z którego naciąg został stworzony. Tu wyróżniamy:
- naciąg tenisowy naturalny – pozwala na pełną kontrolę uderzenia, które dzięki materiałowi będziesz lepiej odczuwać. W odpowiedni sposób utrzymuje napięcie, ma dużą elastyczność, a także doskonałą absorpcję drgań. Do jego minusów należy jednak krótka żywotność i większa trudność w nadaniu rotacji, a także cena. Ze względu na naturalne tworzywo, kwota, którą musimy zapłacić, będzie stosunkowo wyższa niż kolejnych naciągów.
- naciąg tenisowy wielowłóknisty – to tańszy zamiennik naciągu naturalnego, jest jego alternatywą, dlatego można z niego korzystać, jeśli szuka się dobrej, ale tańszej opcji.
- naciąg tenisowy poliestrowy – jego największym atutem jest sztywność. Ona pomaga w osiągnięciu jeszcze większej rotacji uderzenia, a dodatkowym plusem jest wysoka trwałość materiału. Składa się z jednego jednolitego włókna, które najczęściej jest pokryte cienką warstwą ochronną, której zadaniem jest zmniejszenie tarcia. Do minusów tego naciągu należy jednak szybki spadek naprężenia.
- naciąg tenisowy syntetyczny – cechuje się specyficzną konstrukcją: pojedynczy gruby rdzeń, najczęściej poliamidowy, który otoczony jest cieńszymi włóknami. Ze względu na jego niską cenę, jest często polecany dla osób rozpoczynających przygodę z grą w tenisa.
- naciąg tenisowy hybrydowy – złożony z dwóch różnych naciągów.
Innym, równie ważnym podziałem, który w pewien sposób łączy się także z poprzednim (tylko znając oba podziały jesteś w stanie odpowiednio dobrać naciąg do własnych preferencji oraz możliwości) jest podział ze względu na styl gry:
- naciąg tenisowy do dynamicznej gry,
- naciąg tenisowy do rotacyjnej gry,
- komfortowy naciąg tenisowy.
Naciągi tenisowe dla początkujących
Dla osób, które dopiero rozpoczynają grę w tenisa lub są średnio-zaawansowane, najbardziej polecanymi naciągami są komfortowo-dynamiczne – one pozwalają bowiem na uzyskanie dużej siły uderzenia, a także rotacji. Stworzone będą m.in. z materiałów wielowłóknistych, syntetycznych i poliestrowych. Na początku warto wybierać mniejszą średnicę, ponieważ ta większa polecana jest dla osób, które już mają doświadczenie na korcie tenisowym. Przede wszystkim jednak warto kierować się swoim stylem gry, który wskaże Ci, jaki naciąg będzie dla Ciebie odpowiedni – jest to sprawa indywidualna.
Wyszczególnione naciągi oraz ich charakterystyka na pewno przybliżą Cię do satysfakcjonującej i udanej gry, która nie tylko przyniesie Ci przyjemność, ale także pozwoli na pomnożenie zwycięstw podczas rozgrywek.