Właściwe żywienie wśród sportowców, w szczególności jeśli chodzi o tych w młodym wieku jest bardzo ważne. Odpowiednio zbilansowane posiłki dostarczają składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci, dzięki czemu efektywniej ćwiczą podczas treningów, co przekłada się na wyniki w trakcie turniejów. Jak powinna zatem wyglądać dieta sportowa najmłodszych graczy?
Sportowa dieta u dziecka
Ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć nasze dziecko zdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego bardzo istotne, żeby w parze z treningiem szła zbilansowana dieta. Pamiętajmy o umieszczaniu w jadłospisie naszego tenisisty niezbędnych dla jego prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Nie powinno zabraknąć w nim warzyw, owoców, chudego mięsa, pełnoziarnistego pieczywa czy też przetworów mlecznych, takich jak sery, twarogi czy jogurty. Kluczowym jest jedzenie w równych odstępach czasowych i odpowiednie rozplanowanie kaloryczności dań. Ważne, aby po treningu zjeść wartościowy posiłek. Wiele dzieci w pośpiechu rezygnuje również z jedzenia śniadań, co jest znaczącym błędem, ponieważ to ono ma za zadanie dostarczyć energii, potrzebnej przez cały poranek. Nie możemy również zapomnieć o nawodnieniu. Dzieci w wieku 9-13 lat regularnie uprawiających sport powinny wypijać około 1,5 litra wody dziennie.
Wizyta u dietetyka
Wielu rodziców młodych tenisistów zastanawia się nad wizytą ze swoją pociechą u dietetyka, który pomoże ułożyć jadłospis dopasowany do wymagań dziecka, poziomu jego aktywności fizycznej czy wagi. Szczególnie warto jest zdecydować się na konsultację ze specjalistą w sytuacji, gdy nasi podopieczni muszą mierzyć się z alergiami pokarmowymi, przez co często posiłki nie dostarczają im wszystkich potrzebnych składników. Jeśli młody sportowiec jest na diecie wegetariańskiej konieczna będzie konsultacja, aby upewnić się, że nie brakuje mu takich pierwiastków, jak żelazo. Pomoc lekarza przy układaniu planu żywieniowego może też być konieczna, gdy dziecko boryka się z otyłością.
Dieta tenisisty
Krótko przed treningiem warto jest zjeść przekąskę, która zawiera węglowodany proste. Może być to owoc lub wartościowy batonik, stworzony z myślą o sportowcach. Dodatkowej energii dostarczą nam także proteiny, lecz bogate w nie produkty należy spożywać około dwie godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Po ich zakończeniu powinniśmy postawić na lekkostrawny, lecz pełnowartościowy posiłek. Dlaczego ważne jest prawidłowe odżywianie? Dziecko uprawiające regularnie sport, które nie ma dopasowanej diety może odczuwać szybciej zmęczenie, spadek wytrzymałości czy koncentracji. Jednocześnie młoda osoba zostaje narażona na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, które mogą ją wykluczyć na pewien czas z gry.
Właściwe odżywianie znacząco może wpłynąć na wyniki osiągane przez młodego sportowca. Dlatego dobrze jest zadbać o to, aby nasze dziecko codziennie spożywało pełnowartościowe posiłki. Jeśli nie wiemy jak ułożyć jadłospis powinniśmy skonsultować się z dietetykiem.