Aktywność fizyczna jest wskazana już od najmłodszych lat. Dzieci z reguły same w sobie są ruchliwe i pragną spróbować swoich sił w przeróżnych dyscyplinach sportowych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pociecha jest otyła i nie wykazuje zbyt dużych chęci do regularnego zażywania ruchu.
Otyłość u dzieci
Otyłość u dzieci powstaje w dokładnie taki sam sposób, jak u dorosłych. Wynika z dodatniego bilansu energetycznego, czyli zbyt dużej ilości kalorii dostarczanych do organizmu. Ta choroba zaczyna się wtedy, gdy wskaźnik BMI znajduje się na poziomie 97 centyla. Co ciekawe, aż 95% przypadków otyłości u dzieci jest spowodowanych czynnikami środowiskowymi. Dieta bogata w tłuszcze i cukier oraz brak aktywności jest w dzisiejszych czasach na porządku dziennym. Siedzący tryb życia dotknął dzieci szczególnie w ostatnim czasie – po wybuchu pandemii wszyscy uczniowie musieli uczyć się zdalnie, a boiska i place zabaw były zamknięte. Jednak nie zawsze jest to wina tylko i wyłącznie trybu życia – sporą rolę odgrywają geny. Jest spora grupa osób, która nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne mogą być konsekwencje takiego stanu. Otyłość może się przeobrazić w zespół metaboliczny, bezdechy senne, a nawet w astmę oskrzelową.
Jak leczyć tę przypadłość?
W wielu przypadkach sprawdza się powiedzenie “lepiej zapobiegać niż leczyć” – w tej sytuacji również. Wszystkie poniższe rady znajdą swoje zastosowanie również jako kroki typowo profilaktyczne. Jeśli jednak problem już się pojawił, należy zastosować wielokierunkowe działanie. Pierwszym punktem powinno być oczywiście ograniczenie liczby spożywanych kalorii. Jasnym jest to, że nie można z dnia na dzień zakazać dziecku wszystkiego i kontrolować go na każdym kroku. Młode ciało jest jednak bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zmiany i wprowadzenie zbilansowanej diety bogatej w warzywa i owoce powinno mieć zbawienny wpływ na sylwetkę pociechy. Odpowiednie posiłki powinny być jednak uzupełnione o regularną aktywność fizyczną, najlepiej pod okiem trenera. Takie połączenie wpłynie pozytywnie nie tylko na wagę dziecka, ale przede wszystkim na samopoczucie.
Aktywność dla otyłych dzieci
Zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej może się z początku wydawać niemożliwe – szczególnie wtedy, gdy pociecha nigdy nie wykazywała chęci do uprawiania sportu. Najlepszym sposobem jest jednak bycie dla niego przykładem – to w końcu czas, w którym rodzice mają ogromny wpływ na poczynania swojego dziecka. Ważne jest to, aby pokazywać różne dyscypliny i dawać możliwość wyboru. Żadne zajęcia nie powinny być przykrym obowiązkiem, a jedynie miłym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Idealnym rozwiązaniem dla dziecka zmagającego się z otyłością jest tenis. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, dzięki czemu trener może skupić się na każdym uczniu z osobna oraz indywidualnie do niego podejść. Jest to sport, który pozytywnie wpływa na sylwetkę i koncentrację oraz polepsza kondycję.
Otyłość jest obecnie chorobą cywilizacyjną, która dotyka w dużym stopniu właśnie dzieci. Nie należy jednak tego ignorować – trzeba dbać o to, aby pociecha bez względu na wiek wyglądała i czuła się dobrze. Żadna choroba nie powinna być bagatelizowana, ponieważ na pewnym etapie może się przerodzić w coś znacznie gorszego. Wierzymy jednak, że zbilansowana dieta pełna warzyw i owoców oraz regularna aktywność fizyczna rozwiążą te problemy. Kto wie, może to właśnie tenis okaże się tym sportem, który przyczyni się do zmiany stylu życia Twojej pociechy?