Najlepiej wcześniej odpowiednio przygotować nasze ciało do wysiłku fizycznego, by jak najbardziej na nim skorzystać. Pomagają w tym racjonalna dieta, regularne treningi bądź ćwiczenia rozciągające przed wysiłkiem fizycznym. Co zrobić jednak, kiedy jest już po treningu? Co warto zjeść? I co zrobić, żeby pozbyć się zakwasów?
Gdy czynnie uprawiamy sport, nasze ciało spala dość dużą ilość energii, a w postaci potu wydala wodę i elektrolity. Dlatego podczas wysiłku fizycznego należy uzupełniać niedobór wody. Bardziej wartościowe niż popularne wody mineralne są napoje izotoniczne. Wyrównują one poziom wody i elektrolitów utraconych podczas wysiłku. Zawierają w sobie także witaminy, minerały, a w niewielkiej ilości także węglowodany. Można wykonać je samodzielnie. Prostym sposobem jest rozcieńczenie połowy soku z połową szklanki niegazowanej wody mineralnej i dodanie do tego szczypty soli.
Nie powinniśmy również zapomnieć o odpowiedniej ilości przerw i rozgrzewce tuż przed wysiłkiem fizycznym. Jeśli ćwiczymy pod okiem instruktora, warto poprosić go o dostosowanie treningu do naszych możliwości. Właśnie w ten sposób dostosowywane są treningi w Akademii Tenisa Prince.
W ciągu 45 minut po treningu powinniśmy coś zjeść, by nasze ciało mogło się zregenerować. Warto sięgnąć po świeże owoce. Nasz organizm łatwo je trawi. Dodatkowo zawarte w nich naturalne cukry pomagają uzupełnić zmniejszone zasoby glikogenu w mięśniach.
Dobrze by było, gdyby w naszym posiłku znalazło się także białko. Powinno być ono jednak podawane w niewielkiej ilości (poziom białka powinien nie przekraczać 25% zawartości węglowodanów w posiłku). Najlepiej spożywać je w lekkiej formie. Dobrym wyborem jest bogate w białko tofu. Zawiera ono także magnez i wapń. To ważne minerały, niezbędne do złagodzenia ewentualnych skurczy mięśni.
Zdarza się, że po intensywnym wysiłku dolegają nam zakwasy. Pomocny wtedy może okazać się masaż. Można wykonać go na przykład pod prysznicem na przemian ciepłym i zimnym, najlepiej rękawicą do masażu. Po tym zbiegu można posmarować obolałe ciało maścią rozgrzewającą. Przy okazji możemy wykonać kolejny masaż. Zbawienne czasem, choć trochę nieprzyjemne w zapachu jest zastosowanie do tego zabiegu octu.
Gdy mamy zakwasy, nie przeciążajmy zbytnio mięśni. Warto spożywać też wtedy dania bogate w potas, witaminę C (np. warzywa), żelazo (np. mięso). Opłaca się wypić także herbatę yerba mate lub sok z dwóch cytryn.
W zregenerowaniu zmęczonego organizmu pomóc może także sen. Warto zapobiegać zakwasom. Pomoże nam w tym prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli racjonalna dieta i odpowiednio dawkowany wysiłek fizyczny.