Niezależnie od tego, czy tenis jest traktowany jako hobby czy pasja z poświęceniem, podczas gry należy wystrzegać się błędów, które w konsekwencji mogą przynieść kontuzje lub inne uszczerbki na zdrowiu. W dodatku osłabią one skuteczność, a nie o to podczas rozgrywki chodzi. Zostań z nami do końca artykułu, a dowiesz się, o jakich błędach mowa.
Najczęstsze błędy podczas serwisu
Jeden z podstawowych błędów pojawia się już podczas serwisu. Wyrzut piłki często jest nieprecyzyjny, w konsekwencji spada ona za plecy zawodnika, czym uniemożliwia wykonanie odpowiedniego uderzenia. Zapominamy o tym, że niedokładny wyrzut zawsze możemy po prostu powtórzyć – nie umniejszy to w żadnym stopniu naszej pozycji, a może przyczynić się do lepszego zagrania. Zawodnik często wybiera także nieodpowiedni moment na wykonanie ruchu. Gdy piłka jest za wysoko lub za nisko – przez to tracimy na efektywności i serwis jest słabszy niż zostało to założone.
Drugim błędem jest brak zachowania dynamicznego przeniesienia ciężaru ciała do przodu. W tenisie podstawową zasadą jest utrzymanie dynamiki gry, przede wszystkim podczas serwisu. Jest ona bowiem przekazywana piłce – jeśli zachowasz ją w swojej postawie, piłka tenisowa zostanie uderzona z większą mocą i pewnością, dzięki czemu zagranie będzie lepsze.
Nieodpowiednie zachowanie przy uderzeniu
Obserwując zawodników podczas wymiany można zauważyć jeszcze więcej błędów. Mówi się o tzw. efekcie łabędzia – chowaniu nogi zakrocznej za wykroczną przed uderzeniem. Niestety, takie zagranie lepiej sprawdzi się podczas gry w kręgle, gdzie ciało musi zahamować, żeby nie wkroczyć na tor kuli, niż w tenisie. Bez odpowiedniego przeniesienia nogi nie ma mowy o skutecznym i ofensywnym uderzeniu, ponieważ zawodnik zatrzymuje się przed nim, osłabiając jego moc.
Innym problemem jest cofanie ciała po wykonanym uderzeniu. Często robimy to instynktownie – gdy piłka uderzy z dużą mocą, odchodzimy do tyłu, aby złapać równowagę. Jednak taka ucieczka od piłki podczas uderzenia może osłabić jego siłę, przez co nie będzie wystarczająco skuteczne.
Zawodnicy często zapominają o ważnej kwestii, jaką jest odpowiednie nachylenie sylwetki. Zazwyczaj waha się ona od 45 do 60 stopni, gdzie powinno być prostopadłe. Niestety, nieodpowiednie ustawienie może w konsekwencji przynieść zbyt szybkie uderzenie lub zatrzymanie piłki na siatce.
Na początku swojej przygody z tenisem możemy nie zauważać błędu, jakim jest ciągle wyprostowana ręka. W niektórych uderzeniach jest ona niezbędna, jednak utrzymywanie jej w tej pozycji przez całą rozgrywkę może skutkować poważną kontuzją.
Przyjęcie pozycji do odbioru piłki również ma duże znaczenie. Zbyt szybkie uderzenie i sięganie po piłkę może spowodować niestabilną pozycję w momencie odbicia. Podobnym problemem jest zbyt ciasny odbiór, co może spowodować ból.
Warto obserwować swoje ciało i nawyki w trakcie rozgrywki – dzięki temu możesz zauważyć swoje błędy i konsekwentnie je eliminować. To poprawi Twoją efektywność, a także zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji związanych z nieodpowiednią grą.