Agnieszka Radwańska pierwsze sukcesy w tenisie zaczęła osiągać w wieku zaledwie 6 lat. Roger Federer już jako 17-latek wygrał juniorski Wimbledon. Tiger Woods mając 15 lat rozpoczął swoją wielką karierą golfisty, a Robert Kubica w wieku 14 lat został juniorskim mistrzem Włoch, wicemistrzem Europy oraz zajął pierwsze miejsce w Monako Kart Cup. Mimo, że nie ma jednego uniwersalnego przepisu na osiągnięcie sukcesu, istnieje kilka czynników, które gwarantują realizację marzeń. Czynniki, które wpływają na osiągnięcie sukcesu w sporcie, to:
-
Wytrwałość – ciężka praca jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Zamiast poddawać się po pierwszej porażce, należy wyciągnąć z niej wnioski i starać się, aby więcej do niej nie dopuścić.
-
Systematyczność – chcąc osiągnąć sukces w sporcie należy regularnie ćwiczyć i trenować. Pierwsze dni są nacięższe. Z czasem trening staje się przyjemnością, której oddajemy się po ciężkim dniu.
-
Pragnienia i potrzeby – ludzie sukcesu są głodni wiedzy. Uczą się na swoich błędach i stawiają sobie poprzeczkę coraz wyżej. Każda nowo poznana osoba może czegoś nauczyć, podzielić się swoimi mądrościami, podsunąć innowacyjne rozwiązania, zainspirować.
-
Skupienie – należy znać swoje priorytety i oddzielić je od mało istotnych spraw. Ludzie sukcesu skupiają się jedynie na aspektach, które mają znaczenie i są związane z ich pragnieniami, potrzebami i celami.
„Rób w życiu to co lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”
Poszukiwanie dyscypliny, w której chce się realizować wymaga dokładnej analizy własnych umiejętności oraz kompetencji. To czy w przyszłości słowa Konfucjusza będą się do nas odnosiły zależy tylko i wyłącznie od dysponowanej przez nas wiedzy i umiejętności jej zastosowania. Posiadanie hobby nie bez przyczyny uważane jest za jedną z ważniejszych wartości w życiu człowieka. Poświęcając swój czas czemuś, co się lubi, nie traktuje się drogi do sukcesu jako pracy. Dyscyplina, której się oddaje staje się sposobem na życie, a pieniądze, trofea i sukcesy są jedynie dodatkiem. Najważniejszą nagrodą jest samorealizacja oraz poczucie spełnienia.
Powszechnie uważa się, że nawet ciężką pracą nie osiągnie się sukcesu, gdy nie dysponuje się talentem. Talent jest czynnikiem niezbędnym w wielu dyscyplinach, w których znaczenie mają wrodzone cechy. Jednakże nawet posiadanie talentu nie gwarantuje osiągnięcia sukcesu, gdy nie wierzy się w swoje umiejętności. Ważne, aby już od najmłodszych lat mieć jasno określony plan działania i wyznaczone cele. A ponad wszystko – wierzyć w siebie i możliwość osiągnięcia sukcesu.
Każdy z wymienionych we wstępie sportowców na pewnym etapie swojego życia popełnił błędy, które mogły być początkiem końca ich karier – przegrane, utracona motywacja, skandale, wypadki. Nie poddali się jednak i ciężko pracowali na sukces. Ich zwycięstwa przyćmiły porażki, a ciężka praca zaprowadziła na pierwsze miejsca na podiach.