Napoje izotoniczne są obecnie bardzo popularne. Sportowcy są zachęcani do ich spożywania ze względu na ich właściwości i korzystny wpływ na organizm narażony na odwodnienie i utratę minerałów ze względu na wzmożony wysiłek. Mają za zadanie nawodnić organizm i uzupełnić utracone minerały. Często są podawane również dzieciom, jako „zdrowy napój”. Czy jednak spożywanie tego typu napojów jest korzystne dla zdrowia dziecka?
Zacząć należałoby od tego, że nie są to napoje dla każdego. Polecane są one przy wzmożonym wysiłku, bo to właśnie wtedy organizm jest narażony na odwodnienie. Po przebiegnięciu dwóch kilometrów ubytki nie będą na tyle duże, że potrzeba tak dogłębnie je uzupełnić. W zupełności wystarczy zwykła woda. Izotoniki stosują sportowcy, którzy podejmują długotrwałe i wyczerpujące treningi.
Należy również pamiętać, że w przypadku utracenia określonej liczby wody i minerałów, wypicie takiej samej ilości napoju izotonicznego nie doprowadzi od razu do uzupełnienia ubytków. Organizm potrzebuje czasu, by zredukować straty, nie jest w stanie od razu przyjąć takiej ilości mikroelementów. Napoje te chronią jednak przed odwodnieniem. Pamiętać jednak należy, że organizm sam przyswaja minerały z pożywienia, a jedynym elementem, którego organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować, jest witamina C.
Niewątpliwym plusem izotoników jest identyczne stężenie jonów, minerałów i cukrów, jak w płynach ustrojowych człowieka i dlatego zapewniają one odpowiednie wchłanianie wody oraz elektrolitów. Uzupełniać płyny należy małymi łyczkami w czasie treningu, natomiast po nim powinno się wypić 500 ml, potem nawadniać organizm mniejszymi porcjami co 15/20 minut przez godzinę.
Co powinny pić dzieci po treningu?
Dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na niekorzystny wpływ różnych substancji na ich zdrowie. Napoje izotoniczne, ze względu na to, że są przeznaczone na osób uprawiających sport jako uzupełnienie niedoborów energetycznych, zawierają również kalorie, w związku z czym nie powinny być w ogóle spożywane przez osoby nieuprawiające sportu – dotyczy to również, a może przede wszystkim dzieci. Jednak również dzieci, które często uczęszczają za zajęcia sportowe, np. treningi tenisa, powinny spożywać tego typu napoje z umiarem, jedynie od czasu do czasu. Dużo lepsze dla dzieci są naturalne sposoby na uzupełnienie niedoborów wartości mineralnych i nawodnienie organizmu.
Istnieją bowiem sposoby zbilansowania gospodarki mineralnej organizmu po treningu, które mogą być stosowane bez zastrzeżeń. Woda mineralna jest świetnym i w zupełności wystarczającym napojem nawadniającym, a utracone minerały może uzupełnić np. banan, który jest bogatym źródłem antyoksydantów, potasu, witaminy B6 i błonnika, a cukry zawarte w owocu uzupełnią niedobory energetyczne.