Tenis, jak każdy inny sport, wymaga nie tylko umiejętności fizycznych, ale także mentalnych. Dlatego też każdy doświadczony tenisista wie, że psychologia sportu odgrywa tutaj istotną rolę. Gra, w szczególności ta na zawodach, gdy zmagamy się z trudnym przeciwnikiem, wiąże się z odpowiednim zarządzaniem stresem, koncentracją i oczywiście naszymi umiejętnościami z zakresu samego tenisa. Jak to jednak wszystko ze sobą połączyć?

Psychologiczne aspekty gry w tenisa

Rozwój mentalny w sporcie jest niezwykle istotny, aby zdobywać jak najlepsze osiągnięcia i piąć się w górę. Nie inaczej jest w przypadku tenisa ziemnego, w którym zawodnicy muszą radzić sobie nie tylko z presją wynikającą z rywalizacji, ale również z koniecznością utrzymania wysokiego poziomu koncentracji przez cały mecz. Każdy z tych przypadków może wpływać na naszą grę na korcie, dlatego też tak ważne jest, aby umieć radzić sobie ze stresem oraz utrzymywać pełne skupienie. Niestety jednak wypracowanie silnej psychiki może nie być łatwym zadaniem i wymagać naprawdę intensywnego treningu. Dlatego też istotne jest podejście trenera – jest on odpowiedzialny za przekazanie tenisiście umiejętności radzenia sobie z presją.

Zarządzanie stresem na korcie

Pozostaje więc pytanie: jak skutecznie zarządzać stresem podczas gry w tenisa? Kiedy emocje sięgają zenitu, przede wszystkim musimy pamiętać o zachowaniu spokoju – nie pozwólmy, aby stres negatywnie wpłynął na nasze wyniki. W tym celu możemy skorzystać z różnych metod psychologicznych, takich jak medytacja czy ćwiczenia oddechowe. To jedne z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych rozwiązań radzenia sobie z silnymi emocjami. Jednakże podczas samej gry raczej nie mamy czasu na to, aby skupiać się na oddechu. Wtenczas tenisistów ratuje pozytywne myślnie oraz wiara we własne siły. Koncentracja na optymistycznym nastawieniu pomaga w budowaniu dobrego samopoczucia, co przekłada się na zwiększoną odporność na stres, a tym samym na lepsze wyniki sportowe.

Utrzymywanie koncentracji

Kolejnym kluczowym elementem jest oczywiście koncentracja. Choć możemy doskonale radzić sobie z niwelowaniem stresu, to jednak koncentracja stanowi osobny jego składnik, a tym samym naszym zadaniem jest skuteczna nauka jego zarządzania. Psychologia sportu przede wszystkim mówi o tym, aby ustalać cele krótkoterminowe, które pomagają utrzymać motywację, jeśli uda nam się je zrealizować. Przed wejściem na kort warto też skupić się na procesie gry, a nie na samym wyniku. Doświadczony tenisista koncentruje się na wykonaniu każdego uderzenia z maksymalną precyzją zamiast na końcowym werdykcie. Myślenie o wyniku może nas rozpraszać, dlatego też lepiej skupić się na tym, co dzieje się tu i teraz. Powinniśmy także pamiętać, że niekiedy próby bycia najlepszym kończą się nie tak, jakbyśmy tego oczekiwali.

Psychologia sportu odgrywa kluczową rolę w tenisie, pomagając zawodnikom zarządzać stresem i utrzymywać wysoki poziom koncentracji przez cały mecz. W tej kwestii niezawodnym sposobem są jednak regularne treningi tenisa Poznań, w szczególności w naszej Akademii Tenisa Prince, w której przykładamy dużą uwagę do zarządzania aspektami psychologicznymi podczas gry. Zapraszamy na nasze szkolenia!