Grając w tenisa, podobnie jak trenując każdy inny sport, trzeba być gotowym na ewentualną przegraną. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku tej dyscypliny jest to jeszcze ważniejsze – liczba straconych punktów w przypadku najlepszych zawodników na świecie stanowi bowiem około 50% wszystkich rozegranych punktów. Co zatem zrobić, by przygotować dziecko do takich sytuacji?
Znaczenie ma nie efekt, a sama droga
Dziecko już od samego początku swojej przygody z tenisem powinno mieć świadomość, że sam fakt, iż dostało szansę, by uczestniczyć w turnieju oraz ma możliwość gry na wszelakich kortach jest swego rodzaju sukcesem. Należy uzmysłowić dziecku, że wygraną jest samo robienie postępów. Zadaniem opiekunów nauczenie pociechy ducha rywalizacji i sportowego zachowania, w którym pierwsze miejsce nie zawsze musi być głównym celem. Fakt dawania z siebie wszystkiego bez względu na ostateczny rezultat jest ogromnym osiągnieciem, które powinno się chwalić.
Pozwól dziecku przegrać
Wielu rodziców ma tendencję do tego, by “podkładać się” dziecku podczas wspólnych gier, czy zabaw. To błąd – budowanie w pociesze od najmłodszych lat świadomości, że w każdej sytuacji może wygrać sprawia, że przy faktycznej porażce frustracja jest ogromna. Jak się okazuje, nie wygrywanie jest podstawą rozwoju na pewnych płaszczyznach i może okazać się bardzo pomocne w dorosłym życiu. Dlaczego tak jest? Dlatego, że przegrana jest motywacją do tego, by analizować efekty, stale poprawiać błędy i stawiać sobie poprzeczkę wyżej.
Celebrowanie zwycięstw i godnych porażek
Wszyscy dumni rodzice chcą uczcić sukces swojego małego sportowca i sprawić, że ten po udanym meczu poczuje się wyjątkowo. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Warto jednak celebrować również godne porażki – umiejętność przegrywania jest bowiem czymś, za co należy chwalić swoją pociechę. Zadaniem opiekunów jest dawanie dziecku wsparcia bez względu na efekty i docenianie podjętego przez nie wysiłku. Wyjście z niepowodzenia z podniesioną głową jest więc doskonałą okazją do tego, by spędzić miło czas całą rodziną.
Przegrana w tenisie – jak radzą sobie zawodowi sportowcy?
Nawet najwięksi idole Twojego dziecka mają za sobą niejedną przegraną. Absolutnie nie należy więc wymagać od najmłodszych samych sukcesów, a wręcz przeciwnie – uświadamiać im, że zawodowi tenisiści również zmagają się z tego typu problemami. Większość sportowców po nieudanym meczu koncentruje się na działaniu – często rozpoczynają jeszcze bardziej intensywne treningi i lepiej przygotowują się do kolejnego meczu. Można więc powiedzieć, że porażka działa na nich motywująco. Jak jednak wiadomo, radzenie sobie z przegraną zależy od osobowości i temperamentu konkretnych osób. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko nie potrafi podejść do tego z dystansem, skorzystaj z pomocy psychologa sportu.
Sukces w sporcie jest niemal niemożliwy do osiągnięcia, jeśli zawodnik nie radzi sobie z porażkami. Nie istnieją bowiem sportowcy, którzy nie przegrywają – każdy z nich powinien więc umieć wychodzić z tego typu sytuacji z “podniesioną głową”. Podejście rodziców i ich własne umiejętności radzenia sobie z przegraną są – jak się okazuje – kluczowe, ponieważ kształtują młodego tenisistę już od początku jego drogi.