“Rozgrzewka to podstawa” – czyż nie jest to zdanie, które na początku swojej kariery słyszy każdy młody sportowiec? Nie bez powodu powtarza się to stwierdzenie jak mantrę! Przygotowanie do treningu odgrywa bowiem kluczową rolę.
Czy rozgrzewka przed treningiem jest ważna?
Rozgrzewka jest kluczowym aspektem potrzebnym do zachowania pełni zdrowia. To właśnie, dzięki niej możliwe jest notowanie stałego progresu w ćwiczeniach. Wynika to z faktu, iż kilkunastominutowe przygotowanie do treningu podwyższa temperaturę ciała, a dokładniej mięśni. Błony komórkowe zyskują, dzięki temu na elastyczności, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia kontuzji. Kilka prostych, niewymagających ćwiczeń przygotowuje układ nerwowy do wzmożonej pracy oraz pobudza układ krwionośny. Brak rozgrzewki lub niestaranne jej wykonanie może skutkować treningiem słabej jakości, występowaniem kontuzji, brakiem progresji, a nawet często odczuwanym zastojem, który obniża możliwości podczas aktywności fizycznej.
Jak się rozgrzać przed treningiem?
Jak zostało wcześniej wspomniane, nie tylko całkowity brak rozgrzewki może być niebezpieczny. Niewskazane jest również wykonywanie jej niestarannie i nieprawidłowo. Przygotowanie do treningu właściwego powinno trwać od dziesięciu do piętnastu minut – czas ten nie jest regułą i można go przekroczyć, natomiast ważne jest, by czuć się w pełni gotowym do wzmożonej aktywności fizycznej. Ćwiczenia wykonywane podczas rozgrzewki powinny stopniowo zwiększać swoją intensywność. Nie bez znaczenia pozostaje również dobór rodzaju aktywności rozgrzewkowej – ta powinna być dostosowana do specyfiki treningu. Warto mieć na uwadze również fakt, że podczas podnoszenia temperatury swojego ciała nie powinniśmy używać obciążenia ani się rozciągać.
Najlepsze ćwiczenia na rozgrzewkę
Wiadomo już, że rozgrzewka jest bardzo ważna. Pojawia się jednak wiele pytań. Jakie ćwiczenia są najlepsze? Jak poprawnie je wykonywać? Czego unikać? Ogólnie przyjętym schematem przed wzmożoną aktywnością jest ten, który zakłada, by w pierwszej kolejności wykonać ćwiczenia aerobowe. Może to być trucht, bieg w miejscu, pajacyki, a nawet skakanie na skakance. W tej kwestii panuje pełna dowolność, a więc warto wybierać aktywności, które choć w pewnym stopniu sprawiają przyjemność. Jest to dopiero początek treningu, dlatego nie należy wykonywać ćwiczeń, które zniechęcają do dalszej pracy, ponieważ są nielubiane przez sportowca. Dopiero po wykonaniu części aerobowej należy przejść do ćwiczeń typowo kierunkowych, czyli takich, które aktywują poszczególne części ciała. Wśród nich wyróżnia się między innymi krążenie rąk w przód lub w tył, a także skrętoskłony, półprzysiady czy też wykroki. Równie popularnymi ćwiczeniami tego rodzaju są te, które bardzo często wykonywało się na zajęciach wychowania fizycznego w szkole – krążenia tułowia, unoszenie nogi do ręki czy też wymachy rękami.
Rozgrzewki absolutnie nie należy pomijać! Kilka minut przed treningiem może znacznie polepszyć wyniki oraz uchronić przed kontuzją. Akademia Tenisa Prince zawsze dba o to, by młodzi tenisiści byli odpowiednio przygotowani do aktywności fizycznej.