Pierwsze kroki na korcie tenisowym mogą się okazać nieco przytłaczające, głównie ze względu na ilość nowych pojęć, które warto przyswoić. As, out, back hand, drive – to wszystko już wkrótce pojawi się w słowniku młodego tenisisty. Dziś jednak skupimy się na czymś nieco innym, ale równie ważnym – mowa tutaj o znaczeniu linii na korcie tenisowym, które mają swoje konkretne nazwy.
Kort tenisowy w pigułce
Zanim zaczniemy mówić o liniach wyrysowanych na korcie, warto skrzętnie zapoznać się z tym, jak dokładnie wygląda specjalne boisko. Jest to prostokątna, płaska powierzchnia, która ma szczególne wymagania dotyczące nawierzchni – najczęściej spotykanym rodzajem pokrycia kortu jest: twarde, ceglane, trawiaste, betonowe lub dywanowe. Wymiary pola gry różnią się w zależności od tego, czy mecz jest pojedynczy, czy też podwójny. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z powierzchnią 23,77 m x 8,23 m, a w drugim – 23,77 m x 10,97 m. Zatem jak widać, ilością graczy jest uwarunkowana jedynie szerokość kortu, a jego długość zostaje taka sama. Wymagana jest oczywiście również dodatkowa przestrzeń wokół. A jak wygląda sprawa z siatką? Jej wysokość jest nierównomierna – najwyższa jest przy słupkach, na których jest zawieszona, a najniższa na środku kortu. W obydwu przypadkach waha się jednak w okolicach jednego metra. Obecny kształt i rozmieszczenie wszystkich obszarów na boisku tenisowym został przyjęty w 1875 roku.
Linie na korcie – co oznaczają?
A więc o co chodzi z tymi wszystkimi liniami wyrysowanymi na korcie? Otóż każda z nich ma wyznaczone zadanie, a obowiązkiem początkującego tenisisty jest nauczenie się tego. Dzięki ujednoliconemu nazewnictwu można dużo łatwiej komunikować się z trenerem i szybciej przejść do nauki praktycznej.
- Linia końcowa (baseline) – linia równoległa do siatki, znajdująca się najdalej od niej. Wyznacza koniec pola gry.
- Linia serwisowa również jest linią równoległą do siatki, ale znajduje się bliżej środka kortu.
- Linia środkowa – linia dzieląca linię serwisową na pół.
- Linia boczna singlowa – wyznacza boczną granicę placu gry na meczach singlowych. Znajduje się bliżej środka kortu.
- Linia boczna deblowa – wyznacza boczną granicę placu gry na meczach deblowych.
Podstawowe zasady gry w tenisa
Poza samym nazewnictwem, bardzo ważne jest również to, aby znać podstawowe zasady gry odnoszące się właśnie do wcześniej wspomnianych linii. Linia serwisowa wyznacza bowiem obszar, w który zawodnik musi trafić po podaniu – oczywiście za siatką, po stronie przeciwnika. Absolutnie nie jest to miejsce, w którym stoi tenisista podczas serwisu. Boczna linia singlowa, linia serwisowa oraz boczna linia serwisowa wyznaczają obszar zwany karem serwisowym – o jego zasadach z pewnością dowiesz się więcej na treningu. Warto mieć na uwadze również fakt, iż trafienie w linię ograniczającą jest uznawane jako trafienie w konkretne pole – linia jest więc częścią boiska.
Cała teoria może się wydawać nieco trudna, szczególnie podczas zapoznawania się z opisem. Gwarantujemy jednak, że stojąc na korcie tenisowym bez problemu można się tego wszystkiego nauczyć! Doświadczeni trenerzy z Akademii Tenisa Prince dołożą wszelkich starań, aby przekazać wiedzę w sposób szybki i przyjemny!