Grając w tenisa warto wiedzieć, że nie jest to tylko gra indywidualna, ale można w niej spróbować tak zwanej “pracy zespołowej”. Mowa oczywiście o grze podwójnej, powszechnie nazywanej również deblem. To świetna forma rozgrywania meczu dla większej ilości osób niż w tradycyjnej rozgrywce. Czym jest taka forma gry i na jakich zasadach się opiera? Zachęcamy do przeczytania!
Charakterystyka gry podwójnej
Strategia rozgrywki w grze podwójnej jest bardzo specyficzna i różni się od meczu, w którym gra tylko dwóch zawodników. Granie w debla cechuje się tym, że każdy zawodnik jest odpowiedzialny tylko za połowę swojego kortu. Co prawda, pola do gry podwójnej są szersze, ale nie jest to znacząca różnica – każdemu z uczestników meczu przypada osiemnaście stóp powierzchni. Wynika z tego również fakt, że w deblu atakowanie siatki jest znacznie skuteczniejsze w zdobywaniu punktu niż w grze pojedynczej, co często jest wykorzystywane. Jednak należy mieć na uwadze, że takie zagrania mogą skutkować tak zwanym passing shotem, czyli kontrującą zagrywką, niezwykle trudną do odebrania przez przeciwnika. Możliwość uzyskania znacznej przewagi zyskuje ten duet, który potrafi dłużej utrzymać się przy siatce.
Serwowanie w grze podwójnej
Serwis to dobry sposób na umożliwienie sobie wykonania woleja. W grze pojedynczej odebranie piłki zanim dotknie ona ziemi jest znacznie trudniejsze niż w deblu. Drużyna serwująca ma nieznaczną przewagę, jednak należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu na korcie: partner osoby rozpoczynającej zagrywkę musi stać w połowie odległości pomiędzy siatką, a linią serwisową oraz w środku między linią singlową a dzielącą kara. Po rozpoczęciu podania serwujący powinien dołączyć do partnera przy siatce, co pozwoli na zwiększenie możliwości prawidłowego i skutecznego odbioru piłki z returnu. Ze względu na niedużą przestrzeń można przewidzieć i błyskawicznie zareagować na zagrywanie kontrujące. Im szybciej zawodnik pokona przestrzeń dzielącą go od siatki, tym wzrastają jego szanse na wykonanie efektywnego woleja kończącego akcję.
Zalety gry w grze podwójnej
Gra w parze związana jest z szeregiem zalet i korzyści dla wszystkich graczy. Przede wszystkim można dzięki niej nabyć umiejętność gry zespołowej, a ponadto jest to świetny sposób na trening i rozgrzanie przed meczem pojedynczym. Dodatkowo gra w debla to dobre rozwiązanie dla dzieci i początkujących graczy, którzy uczą się organizacji na korcie i kontroli pola zagrywki oraz zagrywania do konkretnego gracza. Młodzi zawodnicy mogą nabyć umiejętność współpracy koniecznej do osiągnięcia wspólnie wyznaczonych celów. I oczywiście gra podwójna to niezwykle przyjemny sposób na wspólne oraz aktywne spędzenie wolnego czasu w większym gronie.
Gra podwójna w tenisie jest dość prosta do zrozumienia, jednak ważna w niej jest koordynacja i współpraca z partnerem, a także dobre rozstawienie zawodników na polu gry. Debla można traktować jako osobny trening, rozgrzewkę lub też urozmaicenie czasu spędzanego na korcie bądź też rekreacyjny sposób spędzenia czasu z bliskimi i przyjaciółmi.