Zawodnicy uprawiający tenis ziemny jak wszyscy sportowcy narażeni są na różnego rodzaju kontuzje. Mimo że nie jest to sport ekstremalny, to również może przysporzyć niepożądanych dolegliwości. Warto wiedzieć co dokładnie stanowi ich przyczynę, a także jak powinno się je leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.

Przyczyny kontuzji w tenisie

Warto zastanowić się, jakie nawyki przyczyniają się do powstawania kontuzji. Zaliczają się do nich przede wszystkim brak odpowiednich i systematycznie praktykowanych rozgrzewek oraz stretchingu. W wyniku tego mięśnie nie są przygotowane do wysiłku, wobec czego bardzo łatwo o ich mikrouszkodzenia oraz urazy. Kolejną przyczyną jest nie do końca opanowana poprawna technika wykonywania uderzeń czy rozkładania ciężaru na nogach. Kontuzje wynikające z tego powodu zdarzają się w szczególności początkującym adeptom tenisa ziemnego, jednak przy pomocy świadomego instruktora można im zapobiec.

Najczęstsze kontuzje w tenisie

Jakie dolegliwości najczęściej dokuczają zawodnikom tenisa ziemnego? Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju urazy stawów np. słynny już “łokieć tenisisty”. Dolegliwości stawowe można podzielić na kontuzje kończyn górnych oraz dolnych, czyli tzw. kontuzje ostre. Oprócz tego dochodzi do różnego rodzaju nadwyrężeń np. dolnej części pleców, zginaczy biodra, mięśni łydek czy stanów zapalnych, spośród których najczęściej dochodzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego.

Jak uniknąć kontuzji w tenisie?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Wiążą się z nią stałe bądź okresowe wizyty u fizjoterapeuty, konsultacje z lekarzem sportowym czy ortopedą. Ponadto należy zatroszczyć się o odpowiednią rozgrzewkę wszystkich grup mięśniowych i stawów, a po treningu obowiązkowo wykonać przynajmniej piętnastominutowe rozciąganie, które działa przeciw zakwasom. Doskonałym pomysłem jest wprowadzenie treningu profilaktycznego mającego na celu angażowanie asymetrycznych grup mięśniowych. Pomaga on poprawić koordynację ruchową, a także wykształca u zawodnika świadomość własnego ciała i jego możliwości. Można również korzystać z sauny, rolowania lub masażu, które pomogą tkankom w regeneracji. Co więcej nie można zapominać o odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w potrzebne witaminy i makroskładniki, które mają zapewnić siłę oraz doskonałe odżywienie organizmu.

Tenis ziemny wymaga odpowiedniego zadbania o siebie przez zawodnika. Należy systematycznie wykonywać rozgrzewkę i stretching, a ponadto można wyposażyć się w odpowiednie stabilizatory i usztywniacze chroniące przed wykonywanie zbyt gwałtownych ruchów. Warto wiedzieć, że kontuzje to niestety część każdego sportu, więc nawet jeśli się przytrafią, to należ je wyleczyć, wrócić do gry i cieszyć się pasją do aktywności fizycznej.