Tenis jest sportem, w którym za każdym treningiem oraz meczem uczymy się grać coraz lepiej. Nie ma ostatecznego poziomu, w którym nie da się już bardziej poprawić swojej techniki, szybkości, postawy czy skupienia na piłce. Na dobrą grę składa się wiele zmiennych, które można stale poprawiać i szkolić się, aby być lepszym zawodnikiem. Na czym się skupić, aby poprawić swój warsztat tenisowy?
Technika
Najważniejsze jest nauczenie się wszystkich podstawowych zasad gry. Bez tego nie ma możliwości, aby stać się dobrym graczem, ponieważ każdy trening będzie utrwalał i przyzwyczajał zawodnika do złych ruchów. Nadzór trenera jest niezbędny, gdy do gry wkracza osoba początkująca. To on powinien przekazać wszystkie najważniejsze zasady, jednak samodzielna nauka w domu jest równie ważna. Warto oglądać mecze tenisa, tak aby obserwować zależności oraz regulamin gry. Istotne jest także wynalezienie własnej techniki gry, dopóki jest ona zgodna z zasadami. Nie można ślepo odwzorowywać ruchów innych zawodników. Można się inspirować i analizować ich błędy oraz zdobyte punkty, jednak każdy ruch powinien być wykonywany po swojemu. Trener nie powinien naciskać na zmianę techniki, a jedynie ją ulepszać. Forhend, bekhend, serwis, return i wolej to podstawowe uderzenia, które trzeba wyćwiczyć.
Regularność
To właśnie regularne treningi są kluczem do sukcesu. Niezależnie od predyspozycji do gry w tenisa, większość ruchów jest się w stanie wyuczyć dzięki powtórkom. Aby wykonywać je dobrze, trzeba regularnie grać i przyzwyczajać cały swój organizm do śledzenia piłki kortowej. Składa się na to skupienie, uważny wzrok, obserwacja przeciwnika, a także kondycja. Przygotowywanie organizmu do wysiłku fizycznego oraz psychicznego to klucz do samorozwoju. Pozwala na to jedynie systematyczność i wytrwałość. Poza odbywaniem regularnych meczy tenisa ważne jest także odpowiednie rozciąganie całego ciała, nauka wykonywania prawidłowej rozgrzewki oraz ćwiczenie siły w rękach i nogach. Z każdym tygodniem gra będzie dużo wyższej jakości, a ciało lepiej dostosowane do warunków panujących na korcie.
Nastawienie
Nie ma dobrego sportowca, który nie ma odpornej głowy. W trakcie wielu lat treningów, turniejów i rozgrywek jest się nastawionym na dużą ilość krytyki. Od trenera, rodziny i przeciwników. Niezwykle ważna jest umiejętność przyjmowania jej w sposób, który przemieni ją w motywację do działania. Trzeba uświadomić sobie, że praktyka czyni mistrza, a każdy odbyty trening, przybliża zawodnika do sukcesu. Dlatego tak istotne jest, aby się nie poddawać. Każda porażka kształtuje podejście i pozwala na wychwycenie błędów wykonywanych na korcie. Trzeba do niej podejść, jak do okazji do samodoskonalenia się, a do sukcesów jak do wspaniałej nagrody za ciężką pracę. Dla osób, które tracą zapał i motywację, zalecana jest szczera rozmowa z trenerem, rodziną, a niekiedy z osobą, która posiada doświadczenie w pomaganiu innym. Każdy posiada chwile zwątpienia w swoje umiejętności i dokładnie tak samo każdy zasługuje na wsparcie. Większość blokad siedzi w głowie, dlatego istotne jest skupienie się właśnie na niej. Pozwoli to na lepsze doskonalenie swojej gry.
Nie istnieje żaden gotowy scenariusz treningów, który nauczyłby nowego zawodnika wszystkich zagrań w krótkim czasie. Niektórzy rodzą się z lepszymi predyspozycjami, jednak wszystkie umiejętności mają to do siebie, że można je wyćwiczyć. Regularność, zaparcie, świadomość swojej siły i obserwacja przeciwników to klucz do dobrej gry.