Powrót do treningów może być dla części z nas, niezależnie od wieku, bardzo trudnym doświadczeniem. Już kilka tygodni przerwy wpływa na nasze umiejętności, przez co wiele osób przeżyje duże rozczarowanie. Ważne jednak, żeby się nie poddawać i sporządzić dokładny plan, który pozwoli szybko i – przede wszystkim – bezpiecznie poprawić formę.

Pierwszy trening tenisa po długim czasie

Wielu zapalonych tenisistów, w trakcie przerwy spowodowanej różnymi czynnikami, wyczekuje z utęsknieniem powrotu na kort. Musimy jednak pamiętać, że nasze ciało odzwyczaiło się od aktywności fizycznej, dlatego trzeba przygotować je na nowo do wysiłku. Pierwszą rzeczą, o której nie można zapomnieć jest porządna rozgrzewka, ponieważ aktualnie jesteśmy szczególnie narażeni na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. Konieczny jest też dokładny stretching na sam koniec – warto, aby rozciąganie trwało przynajmniej 15 minut, co pozwoli naszym mięśniom się zregenerować. Dodajmy, że pierwszy miesiąc, to tak zwany okres adaptacyjny, kiedy w zależności od naszego wieku oraz kondycji powinniśmy trenować 2 – 3 razy w tygodniu – nie więcej. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest nastawienie psychiczne. Nie możemy od razu się zniechęcać, spadek formy po przerwie jest czymś jak najbardziej naturalnym.

Jak poprawić wytrzymałość?

Poza tym, że po przerwie ważna jest praca nad techniką, musimy również zadbać o naszą wytrzymałość. Jednymi z najprostszych ćwiczeń, które nam w tymi pomogą, jest bieganie truchtem, skakanie na skakance, czy też nawet chodzenie po schodach. Aktywności te, aby były skuteczne powinny zająć nam od 30 do 60 minut. Świetnie sprawdzą się sporty, które mocno nas angażują, będzie to chociażby koszykówka czy piłka nożna, jednak istotne jest, aby nie narażać się wtedy na kontuzje. Dobrym rozwiązaniem będzie jazda na rowerze, nie jednak rekreacyjna, lecz energiczna, przez minimum pół godziny. Nad wytrzymałością możemy też pracować na korcie. Są to proste działania, na przykład, zawodnik po każdym odbiciu musi wrócić jak najszybciej do środka pola, lub ma biec do każdej piłki, nawet tej, której wie, że nie będzie w stanie odebrać. Konieczne jest, aby dbać o aktywność w dniach, kiedy nie ćwiczymy – warto jest wtedy pójść, na przykład, na spacer.

O czym nie możemy zapomnieć

Musimy pamiętać, że po przerwie nie będziemy od razu w takiej samej kondycji, jak wtedy, gdy ćwiczyliśmy regularnie. Dotyczy to wszystkich, bez względu na stopień zaawansowania. Dużą rolę odgrywa tutaj, przede wszystkim, cierpliwość. Zakłada się, że do odbudowania formy może wystarczyć nam 6 tygodni, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od naszego organizmu, długości przerwy lub też ewentualnie przebytych kontuzji. Szczególnie w ostatnim przypadku zajmie nam to wszystko więcej czasu. Pamiętajmy, że bardzo istotna jest dieta – przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania się, bez wątpienia, będzie miało istotny wpływ na uzyskiwane efekty.

Regularne ćwiczenia, zdrowe odżywianie oraz pozytywne nastawienie psychiczne, bez wątpienia, pozwolą nam wrócić do formy. Pamiętajmy jednak, żeby nie wymagać od razu od siebie za dużo, ponieważ w ten sposób możemy narazić się na kontuzję.