Regularne ćwiczenia są bardzo ważne, szczególnie na początku przygody z tenisem. Kluczowe jest, aby liczba godzin spędzonych w tygodniu na grze rzeczywiście dawała szansę się rozwinąć, a jednocześnie nie groziła osłabieniem mięśni w skutek przetrenowania.
Jak często trenować?
Nie ma jednej uniwersalnej zasady mówiącej o tym, ile należy ćwiczyć, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Zakłada się, że osoby zaczynające swoją przygodę z tenisem, w tym również dzieci, powinny zdecydować się na dwa treningi w tygodniu, które pomogą wyrobić nawyki związane chociażby z operowaniem rakietą, odbijaniem piłki czy poruszaniem się po korcie. Ważne jest, aby pomiędzy nimi był chociaż jeden dzień przerwy. Grając raz w tygodniu, nie tylko postępy będziemy robić znacznie wolniej, lecz także mamy mniejszą szansę na nawiązanie relacji z innymi uczestnikami w trakcie zajęć. Przy częstszych ćwiczeniach wytworzy się między kolegami z grupy zdrowa rywalizacja, która będzie motywować ich do dalszego rozwoju. Z czasem można zwiększyć liczbę treningów, jednak bardzo istotne jest, aby dziecko rzeczywiście tego chciało i nie czuło się przemęczone. Zmuszanie młodego człowieka do czegokolwiek bardzo często przynosi efekty wręcz odwrotne do zamierzonych. W momencie, kiedy organizm będzie przeforsowany kondycja zacznie spadać, pojawić się mogą kontuzje, bezsenność i ból mięśni.
Treningi poza kortem
Poza regularnym doskonaleniem gry, ważna jest także praca nad kondycją oraz ogólną sprawnością fizyczną. W trakcie meczu zawodnicy są niemalże w ciągłym ruchu, dlatego bardzo pomocne są ćwiczenia, które wzmacniają wytrzymałość. Świetnie sprawdzi się tutaj bieganie. Dla najmłodszych najlepszym rozwiązaniem będzie marszobieg, dorośli mogą decydować się na ciągły bieg przez około 30 minut. Jednak nie wszyscy lubią tę dyscyplinę sportu, dlatego alternatywą okazać się może pływanie. Dobrze jest w trakcie treningu na basenie zmieniać style, dzięki czemu będziemy pracować nad różnymi partiami ciała. Ważne są także ćwiczenia wzmacniające bezpośrednio mięśnie brzucha czy nóg. Świetnie sprawdzą się do tego standardowe brzuszki, przysiady i skoki na skakance. Każdy wymaga jednak innej ilości ćwiczeń, dlatego warto jest skonsultować się ze specjalistą, który opracuje indywidualny plan treningowy.
Dlaczego ważne są regularne treningi?
Kluczem do sukcesu, nie tylko w tenisie, lecz w każdej dziedzinie sportu, jest regularność. Wpłynie ona nie tylko na sferę mentalną, dając poczucie dobrego przygotowania, np. w trakcie zawodów. Poprzez powtarzanie danej czynności wyrabiamy sobie nawyki, co może wiązać się chociażby z właściwym chwyceniem rakiety, czy odpowiednimi reakcjami na zagrania przeciwników. Cykliczne ćwiczenia pomogą także w pracy nad kondycją, wytrzymałością oraz przy modelowaniu sylwetki. U dzieci, w wieku przedszkolnym szczególnie szybko rozwijają się umiejętności motoryki małej jak i dużej, dlatego regularne treningi w tym okresie, mogą przynieść wiele pozytywnych skutków, które zauważalne będą przez wiele lat.
Ilość treningów w tygodniu dobrze jest skonsultować z trenerem, który bez wątpienia najlepiej nam doradzi, jak zacząć grać, a także ile ćwiczyć, aby osiągnąć satysfakcjonujące nas rezultaty, bez zagrożenia dla zdrowia.