Gra w tenisa angażuje wiele partii mięśni, dzięki czemu pomaga zadbać o zgrabną sylwetkę. Zaczynając przygodę z tym sportem warto jest pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu fizycznym, również juniorów, co w znacznym stopniu wpłynie na nasze wyniki.
Tenis, a górne części ciała
Gra w tenisa w dużej mierze wpływa na górne partie ciała. Każde uderzenie, serwis czy odbicie piłki wiąże się z użyciem siły, przez co angażowane są mięśnie naramienne oraz skośne brzucha. Bardzo ważne są także mięśnie grzbietu, które mają istotny wpływ na stabilizację naszej postawy. Wśród ćwiczeń, które pomogą wzmocnić wymienione części ciała znajdują się klasyczne pompki czy brzuszki. Aby urozmaicić nasz trening możemy użyć piłki gimnastycznej, dzięki której pracować będą także uda i pośladki oraz zostanie odciążony kręgosłup. Świetnie sprawdzą się również tak zwane “nożyce” i praca z ciężarami; w przypadku dzieci mogą być to na przykład rzuty piłką lekarską.
Dolne partie ciała
W trakcie gry w tenisa mocno zaangażowane są mięśnie ud czy też pośladków. Dzieje się tak, ze względu na ciągłe poruszanie się po korcie. Odpowiednia praca nóg zapewnia graczom szybką reakcję i błyskawiczne dojście do piłki, dzięki czemu zyskujemy czas na skuteczniejsze zagranie. Istotne jest utrzymanie stabilnej postawy, w czym może pomóc zejście niżej na nogach. Wtedy też znacznie poszerza się wachlarz możliwości zawodników, a także znacząco może zmniejszyć się liczba popełnianych błędów. Dlatego nie wolno zapominać o ich odpowiednim treningu. Świetnie może tutaj sprawdzić się bieganie pomiędzy wyznaczonymi punktami, a także, lubiane przez dzieci, ćwiczenia z wykorzystaniem skakanki. Jako dodatek możemy wykorzystać przysiady czy skłony.
Zakwasy u najmłodszych: jak sobie z nimi radzić
Przez długi czas uważano, że zakwasy powstają w wyniku nagromadzenia się w naszych mięśniach kwasu mlekowego, stąd też pochodzi ich nazwa. Teoria ta jednak została obalona i za źródło potreningowego bólu uważa się mikrourazy, które powstały wskutek wysiłku fizycznego, na który nasz organizm nie był przygotowany. Pomóc w ich uniknięciu może nam odpowiednia rozgrzewka całego ciała, wykonana przed treningiem. Po jego zakończeniu nie możemy także zapomnieć o rozciąganiu, dzięki czemu mięśnie zostaną rozluźnione. Nie zawsze jednak to pomoże i czasem przyjdzie borykać się z zakwasami. Wtedy ważne jest, żeby rozgrzać odpowiednio obolałe miejsca. Pomóc w tym, naszym pociechom, może chociażby termofor lub specjalne maści, które dostępne są w aptece bez recepty. Świetnie sprawdzi się także gorąca kąpiel z dodatkiem olejków goździkowych oraz jałowcowych, które łagodzą ból mięśni.
Już tenis juniorski angażuje wiele partii ciała, dlatego tak ważne są treningi nie tylko na korcie. Odpowiednie ćwiczenia mogą w znaczny sposób zwiększyć efektywność w czasie meczów oraz zapobiegać powstawaniu urazów, które mogą nawet na pewien czas wykluczyć młodego zawodnika gry.