Tak naprawdę żaden człowiek nie posiada sylwetki symetrycznej, dysproporcje mięśniowe są naturalne, pojawiają się u każdego. Jednak w zależności od skali asymetrii, może ona przyczyniać się do poważnych problemów, takich jak bóle kręgosłupa.
Czym jest dysproporcja mięśni?
Dysproporcja mięśni to różnice siły, zakresu ruchu, a także napięcia dotyczące prawej i lewej połowy ciała lub ich odpowiadających sobie części. Nie dotyczą jedynie przeciwstawnych mięśni, ale także stopnia ich rozciągnięcia oraz granic ruchu w stawie. Jej przyczynami są najczęściej błędy w wykonywaniu ćwiczeń siłowych, rodzaju uprawianej dyscypliny sportu, gdyż ze względu na swój charakter, niektóre z nich mają do takiej asymetrii predyspozycje. Jeżeli wykorzystujemy tylko konkretną część ciała podczas pracy lub wykonywania obowiązków domowych, przyczyniamy się do powstawania owej dysproporcji, gdyż rozbudowujemy tylko jedną strefę mięśniową. Także w wyniku kontuzji może dojść do niesymetrii o różnym poziomie, w zależności od długości trwania i czasu rehabilitacji. Oczywistym jest, że podczas złamania jednej ręki będziemy stale korzystać z drugiej, więc automatycznie osłabiamy mięśnie uszkodzonego ramienia.
Dysproporcja mięśni u tenisisty
Gra w tenisa jest bardzo asymetryczna, ponieważ wymaga pracy jednej ręki. Ryzykiem w tym przypadku jest nie tylko wykorzystanie jednej kończyny górnej, ale także mniejsza intensywność pracy nóg, które niekorygowane, regularnie narażamy na częstsze urazy, a nawet przeciążenia stawu kolanowego. W przypadku tenisistów, wynikiem asymetrii mięśniowej jest intensywne wykorzystanie mięśni jednej strony ciała, co skutkuje analogicznym osłabieniem ich w drugiej połowie. Co za tym idzie, gracze narażeni są na bóle w okolicach kręgosłupa i również może to wpływać na skuteczność ich gry. Jeżeli nie będą odbywać treningów siłowych, także w obrębie kończyn dolnych, może to przyczynić się do mniejszej efektywności na korcie, ze względu na brak zdolności do szybkiego poruszania się, reakcji na piłkę przeciwnika.
Sposoby na asymetrię
Najważniejszym aspektem zapobiegającym nadmiernej dysproporcji jest równoległe angażowanie mięśni, a w przypadku tenisisty ze szczególną uwagą skierowaną na trening kończyn dolnych, aby były równie zaangażowane mięśniowo jak ręce. W przypadku amatorów warto zadbać także o sprzęt lekki i bardzo dobrej jakości, który ochroni przed tzw. łokciem tenisisty, charakteryzującym się przeciążeniem stawu łokciowego. Istotny w profilaktyce asymetrii mięśniowej jest również odpowiedni dobór ćwiczeń oraz wykonywanie ich w najpełniejszym zakresie ruchu. Jeżeli mamy wątpliwości co do wykonywanego treningu, możemy sięgnąć po radę trenera lub fizjoterapeuty.
Dysproporcja mięśni u graczy nie jest zatem mitem, gdyż narażonych na nią jest wiele osób, które angażują się w gry zespołowe. Nie jest to jednak przypadłość, której nie da się ominąć, dlatego zawsze warto pogłębiać świadomość swojego ciała, stale korygować postawę, a także zwracać uwagę na sposób wykonywanych ćwiczeń.