Wbrew pozorom nie tylko dorośli doświadczają uczucia stresu, dzieci także, szczególnie przed istotnymi wydarzeniami w ich życiu, takimi jak zawody sportowe. Stres jest naturalną reakcją organizmu, jednak w zależności od jego nasilenia, może motywować lub wręcz paraliżować. Dowiedz się więcej, jak wesprzeć młodego zawodnika przed ważnymi dla niego zawodami sportowymi i jak poradzić sobie ze stresem u pociechy.

Stres – mobilizacja czy przeszkoda?

Stres można określić jako związek między możliwościami i umiejętnościami, które dziecko posiada, a wymaganiami, które są mu stawiane. Warto wiedzieć, że w zależności od sytuacji, uczucie to może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na organizm człowieka. Stres pozytywny motywuje do wysiłku i osiągania wyznaczonych celów – staje się mobilizacją, dodającej skrzydeł podczas sportowych wyzwań. Natomiast stres negatywny może być na tyle silny, że aż paraliżujący, który niekorzystnie wpływa na samopoczucie psychiczne i fizyczne powodując często ból głowy, nudności czy nawet wymioty.
Czerpiąc z lekkiego stresu same pozytywne emocje, dziecko jest w stanie wykazać się umiejętnością sprawnego myślenia, co również przekłada się na szybszą reakcję na korcie tenisowym podczas ważnych zawodów sportowych. Niestety stres może mieć także negatywny wpływ na organizm oraz psychikę, wywołując lęk, niepokój, również duże zdenerwowanie, które mogą spowodować trudności z koncentracją i spowolnienie refleksu, co przekłada się na wyniki podczas turnieju.

Jak rozpoznać stres u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i pierwszych klas szkoły podstawowej nie potrafią jeszcze zrozumieć wszystkich emocji, których doświadczają każdego dnia, dlatego tak ważne jest wsparcie rodzica przed zawodami sportowymi, by poczucie stresu przełożyło się na mobilizację i gotowość do zmierzenia się z innymi zawodnikami podczas turnieju tenisa.
Rozpoznanie stresu u dziecka można dostrzec po jego zachowaniu. Jeśli jest obojętne na rzeczy, na które wcześniej reagowało entuzjastycznie, nie wychodzi chętnie z pokoju, unika rozmów i nie ma apetytu lub co gorsza odczuwa fizyczne konsekwencje, takie jak bóle brzucha lub głowy, z pewnością zmaga się ze stresem. Ważnym objawem mogą być trudności z zasypianiem na kilka dni przed sportowymi zawodami oraz koszmary nocne.

Stres przed zawodami u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Tu niezwykle ważną rolę odgrywają rodzice młodego zawodnika. Istotne są relacje, które ich łączą – warto pamiętać, by w stresującym okresie okazywać dziecku dużo zrozumienia i ciepła, którego tak bardzo potrzebuje. Rozmowy na ciekawe tematy lub wspólne, aktywne popołudnia powinny pozytywnie wpłynąć na rozluźnienie emocji, z jakimi zmaga się młody organizm.
Jeśli stres jest dość silny nie obędzie się bez rozmowy, podczas której rodzice powinni uświadomić dziecku na czym polega stres, jak na niego reagować oraz docenić i pochwalić jego wkład włożony w sportowe przygotowania. Nie bez znaczenia będą też słowa uznania ze strony trenera, który również może podnieść na duchu młodego zawodnika i zmotywować go do działania i zmiany nastawienia.

Stres przed zawodami u dzieci jest częstą sytuacją, z którą muszą zmierzyć się również rodzice, przejmując kontrolę nad stanem psychicznym i fizycznym swojej pociechy. Nie ma jednak takiej emocji, z którą nie można wygrać – dziecko mając mocne oparcie zarówno w rodzicach, trenerze, jak i rówieśnikach, z pewnością będzie bardziej zmotywowane do udziału w sportowym wyzwaniu.