Z roku na rok coraz większy odsetek dzieci choruje na nadwagę lub otyłość, a te nieleczone mogą doprowadzić do innych chorób przewlekłych na późniejszym etapie życia. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że jeśli aktualna tendencja do tycia będzie się utrzymywać, to już w 2025 roku, blisko 70 milionów dzieci będzie zmagać się z nadwagą. Dowiedz się, jak zapobiec nadwadze i otyłości u dzieci.
Przyczyny otyłości u dzieci
Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości u dzieci są z pozoru błahe błędy w żywieniu i codziennej diecie. Wielu rodziców popełnia je już w okresie wieku niemowlęcego swoich pociech – chociażby poprzez podawanie maluchowi większej niż zalecanej porcji mleka czy już w późniejszych miesiącach – mocno przetworzonej żywności czy słodyczy. Kolejnymi przyczynami niebezpiecznego przybierania na wadze przez dzieci są również niekontrolowane, wysokokaloryczne przekąski, zwykle słodkie lub słone, spożywane między posiłkami, a także nieregularność samych posiłków, które powinny być zjadane średnio co 3-4 godziny. Sprzymierzeńcem zdrowego odżywienia z pewnością nie są też słodzone napoje, również te gazowane, chipsy, potrawy smażone w głębokim tłuszczu, takie jak frytki, a także wszelkiego rodzaju fast foody, które niestety są tak bardzo uwielbiane przez dzieci.
Jak zapobiec otyłości u dzieci?
W zapobieganiu nadwagi i otyłości u dzieci największe znaczenie mają dwie podstawowe rzeczy – regularny ruch oraz zbilansowana dieta dziecka. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o jakąkolwiek aktywność fizyczną dziecka każdego dnia – może być to spacer, jazda na rowerze czy udział w dodatkowych zajęciach sportowych parę dni w tygodniu. Dużym plusem jest sytuacja, kiedy dziecko już od najmłodszych lat ma szansę trenować daną dyscyplinę sportu, na przykład tenis, jednak ważne jest, by nie przymuszał się do tego i uczęszczał na treningi z przyjemności.
Właściwie skomponowana dieta dziecka to kolejny ważny element w jego życiu, który tylko z korzyścią wpłynie na jego rozwój. W tym przypadku liczy się nie tylko liczba posiłków w ciągu dnia (optymalnie 4-5), ale także pory ich spożywania – najlepiej by były w ustalonych godzinach. Co ważne, żaden z posiłków nie powinien zostać pominięty. Nie od dziś wiadomo, że najważniejsze jest śniadanie, dzięki któremu dziecko zyskuje energię do działania w danym dniu. Nie można też zapominać o kolacji, która zamyka dzienny jadłospis. Dieta dziecka powinna uwzględniać wszystkie składniki odżywcze, czyli witaminy i minerały, węglowodany, tłuszcze oraz białko. Oprócz tego warto dopilnować, by pociechy spożywały również warzywa, a wszelkiego rodzaju słodzone napoje były zastępowane wodą mineralną, której tak bardzo potrzebuje młody organizm.
Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?
Najlepszym i zarazem najprostszym sposobem na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej jest bycie dla niego przykładem. Chęć naśladowania rodzica w różnego rodzaju działaniach, w tym również pod względem aktywnego zainteresowania sportem, jest zawsze silna. Dzięki temu dziecko nie będzie odbierać ruchu jako coś przymusowego, a wręcz przeciwnie – ciekawego i inspirującego. To okazja do spędzenia wspólnego czasu na świeżym powietrzu, ale także do znalezienia sportowej pasji. Warto dać dziecku możliwość spróbowania się w różnych dziedzinach sportowych, by mogło zdecydować, która z nich jest dla niego najciekawsza. W tym miejscu zachęcamy także to zapisania dziecka na trening tenisa – być może przygoda z rakietą będzie dla niego zajęciem, w którym będzie chciał się realizować sportowo.
Trzeba przyznać, że rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym stoją przed nie lada wyzwaniem – już od najmłodszych lat, muszą dbać o profilaktykę zdrowia swoich dzieci, by ustrzec je przed nadwagą i otyłością. I choć zadanie to nie jest łatwe, wierzymy, że wprowadzenie kilku zasad dotyczących odżywiania i aktywności fizycznej korzystnie wpłynie na rozwój dziecka, rozwijając w nim samoświadomości i pasję do zdrowego stylu życia.