Aktywność ruchowa małego dziecka jest niezmiernie ważna biorąc pod uwagę przede wszystkim prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy. Sport wykształca w nim dobre cechy oraz mobilizuje do samorealizacji i walki o lepszego siebie. Kontuzja może jednak zniechęcić młodego zawodnika do dalszych treningów. Co zrobić, aby ponownie go zmotywować?

Daj mu czas do regeneracji

Powrót dziecka po kontuzji do uprawiania ulubionego sportu może wcale nie być taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od stopnia oraz rodzaju kontuzji, a także tego, w jakich sytuacjach nieszczęśliwy wypadek się wydarzył. Maluchy szczególnie narażone są na wszelkiego rodzaju urazy, ponieważ ich ciało przez cały czas się zmienia, co może zachwiać ich koordynacją ruchową oraz wydłużyć czas reakcji. Dodatkowo dzieci nie zawsze potrafią przewidzieć konsekwencje pewnych zachowań, więc pozwalają sobie na nieprzemyślane ruchy, co bardzo szybko może doprowadzić do zwichnięć, złamań, naciągnięć stawów i powierzchownych urazów. Ważne jest, aby nie spieszyć się z powrotem na treningi, a każda poważniejsza kontuzja powinna być omówiona z lekarzem i dopiero po jego zgodzie oraz pełnym okresie rekonwalescencji młody zawodnik może zacząć trenować.

Znajdź powód niechęci do sportu

Warto zastanowić się, z jakich powodów dziecko ma opory do powrotu na trening tenisa po kontuzji. Możliwe, że dalej odczuwa dyskomfort w miejscu urazu, co odstrasza go od powtarzania niektórych ruchów. Jeżeli czas zaleconej rekonwalescencji minął, a ból nie ustał, trzeba zwrócić się do lekarza ponownie i opowiedzieć mu o odczuciach dziecka. Bardzo prawdopodobne jest również, że dziecko po prostu się boi, dlatego długa i dogłębna rozmowa pomoże zrozumieć jego obawy i je zwalczyć. Może dojść również do sytuacji, że pod pretekstem kontuzji dziecko próbuje odejść od sportu, ponieważ już wcześniej straciło motywację i chęć.

Jak ponownie zachęcić dziecko?

W sporcie często zdobywa się różne trofea, staje się na podium, rywalizuje ze sobą nawzajem. Warto wykorzystać te argumenty, aby zmotywować dziecko do powrotu po kontuzji. Można także zaoferować dziecku nagrodę, która zmotywuje go do stopniowego powrotu do sportu. Nie chodzi o rozpieszczanie lub próbę przekupstwa, a jedynie o przywrócenie dziecku motywacji do uprawiania ulubionego sportu.

Trzeba pamiętać, że koniec końców to dziecko powinno podjąć decyzję, czy jest w stanie kontynuować treningi. W niektórych przypadkach nieoceniona będzie pomoc psychologa, który pomoże zlokalizować źródło lęku przed powrotem na kort oraz go zwalczyć.