Ważnym czynnikiem w treningu każdego sportowca, nawet najmłodszego, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Urozmaicony jadłospis ma wpływ na postępy początkującego tenisisty, pomaga w kształtowaniu kondycji, a także chroni przed ewentualnymi kontuzjami. Odpowiedzialność za właściwe odżywianie trenującego dziecka spoczywa na rodzicach. Jak zatem powinna wyglądać dieta młodego tenisisty?
Węglowodany
Dieta młodego tenisisty powinna być oparta na węglowodanach, dlatego im mniej produktów przetworzonych tym lepiej – przykładami takiego jedzenia są między innymi: płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, kasze, owoce i warzywa oraz miód. Dzienne zapotrzebowanie na węglowodany trenującego, początkującego tenisisty wynosi od 55 do 65%. Dobrą propozycją posiłku jest, np. owsianka z malinami, zaserwowana dziecku zaraz po treningu, dzięki czemu zyska energię utraconą podczas ćwiczeń.
Białka
Zapotrzebowanie na białko w diecie dziecka według polskich norm żywienia jest takie samo jak u dorosłych, ponieważ młody organizm rozwija się i potrzebuje budulca do wzrostu. W dziennej diecie młodego tenisisty powinno się znaleźć 15% białka. Produktem bogatym we wszystkie niezbędne aminokwasy jest kurze jajo, dlatego śmiało można przyrządzać początkującemu tenisiście jajko na miękko, twardo lub w formie jajecznicy z warzywami. Innymi źródłami białka są: chude mięso, ryby, mleko i produkty mleczne oraz rośliny strączkowe i orzechy. Jednym z dań, za którym dzieci zwykle przepadają są pulpeciki drobiowe przygotowywane na parze z sosem ze świeżych pomidorów i bazylią. Takie połączenie w smaku przypomina ketchup jest jednak o wiele zdrowsze i nie zawiera chemicznych dodatków, więc idealnie sprawdzi się jako posiłek po treningu.
Tłuszcze
Pokaźną grupę w diecie młodego tenisisty powinny stanowić tłuszcze (ok. 30% dziennego zapotrzebowania). Dlaczego są tak ważne? Niektóre witaminy, głównie z grup A, D, E i K nie rozpuszczają się w wodzie, ale właśnie w tłuszczu, więc jego brak powoduje, że składniki odżywcze nie mogą być w pełni przyswojone przez organizm. Oprócz tego ich odpowiedni poziom wpływa na zachowanie równowagi hormonalnej i prawidłową pracę wielu organów wewnętrznych. Gdzie znaleźć dobre tłuszcze? Przede wszystkim w orzechach, rybach, olejach roślinnych i awokado.
Woda
Jeśli pojawia się wzmożony ruch to musi pojawić się również zwiększona dawka wody. Zapotrzebowanie zależy od wieku, jeśli jednak dziecko jest aktywne powinno wypijać ok. 2000-2500 ml płynów dziennie, dlatego gdy Twoja pociecha wybiera się na trening, pamiętaj aby zawsze zabierała ze sobą butelkę z wodą.
Naturalne rady
Chcąc zapewnić młodemu tenisiście dawkę minerałów, przygotuj mu samodzielnie napój izotoniczny. Wystarczy, że wyciśniesz sok z pomarańczy, dodasz wodę i szczyptę soli, a uzyskasz zdrowy sposób na przywrócenie równowagi mineralno-zasadowej w organizmie. Zasady, jakimi ponadto warto się kierować, przygotowując dietę dla małego tenisisty jest: zamiana smażenia na gotowanie, przyrządzanie domowych słodyczy, głównie z owoców oraz unikanie spożywania napojów gazowanych.
Opieka nad młodym tenisistą nie jest na początku prosta. Potrzeba czasu, aby zmienić przyzwyczajenia żywieniowe i wyrobić w sobie motywację do systematycznego gotowania i przygotowywania posiłków. Z czasem takie działanie wejdzie w nawyk. Mimo, że potrzeba większego zaangażowania ze strony rodziców w rozwój sportowca – naprawdę warto. Dzięki temu znacznie szybciej zobaczy efekty treningów.